таг: синиша михајловиќ

Михајловиќ ја држи Болоња прва во последниве 7 кола

Тренерската смена знае често, многу често да упали кога ќе дојде густо, а последен таков пример е оној со Синиша Михајловиќ кој откако го замени Филипо Инѕаги, вади резултати како никој во Серија А. Повеќе

Среќен 50-ти роденден Синиша со антологискиот хет-трик

Соиграчот на Панчев и Најдоски од шампионската Ѕвезда е еден од ретките играчи во историјата кој го носел дресот и на Рома и на Лацио, а веројатно и единствениот дефанзивец кој успеал да постигне хет-трик од слободен удар. На денешниот јубилеен роденден мора да се потсетиме на тоа чудо. Повеќе

Џака ли е, Михајловиќ ли е?

Сме виделе и гледаме извонредни слободни удари скоро секој фудбалски викенд, ама онаму од каде што обично се нафрлува да ја дувнеш право во гол е вистинска реткост. Швајцарецот Гранит Џака од Арсенал ова коло се истакна со посебна мајсторија од каде ретко кој успева да ја смести во агол. Повеќе

Вечна дилема - кој е најдобриот шутер на слободни удари?

Прашање кое веројатно никогаш нема да има одговор затоа што имало и има толку многу мајстори зад топката кои изведуваат слободен удар и даваат гол кога сакаат. Повеќе

Фото на денот

Вакви легендарни фотки ретко, ама многу ретко се гледаат. Ве потсетуваме на моментот кога Синиша Михајловиќ ги однесе Адриано и Виери на лесковачка во Белград. Повеќе информации за таа ноќ немаме. Се работи за 2004-та година. Бутаа мрснотии со сосови со сè. Повеќе

Како го издриблаа Михајловиќ за ќерка му

Најпознатото италијанско шоу „Le Iene“ кај кои ако си учесник или им го прифаќаш хуморот или ти доаѓа да им ја шлапнеш една, го чачнаа Синиша таму каде што најмногу боли. Клучната улога во измамата ја одигра жена му. Повеќе

Балканските топџии се острат за дербито

Јувентус - Рома, големото дерби за чие ривалство во Италија снимаа и неколку филмови се игра во сабота од 20:45 на стадионот на Јуве. Миралем Пјаниќ и Александар Коларов би можеле да бидат во главната улога на овој меч. Повеќе

Михајловиќ: Вие го знаете Иво Андриќ?

Tемата за Ана Франк сè уште е жешка во Италија, а се отвори и на прес конференцијата по мечот Фиорентина - Торино, на која српскиот стратег повторно беше во главна улога, овој пат со контра реплика. Повеќе

Околу левицата на Александар Коларов

Препознатлив елемент во играта на српскиот лев бек се слободните удари. Од неговиот пријател и поранешен селектор научил многу за тоа како да ги матира голманите, а викендов ученикот го победи учителот. Повеќе