таг: синиша михајловиќ

Со што точно се соочува Синиша Михајловиќ?

На 13 јули, српскиот тренер кој ја спаси Болоња од испаѓање, соопшти дека боледува од леукемија, после што му стигнаа илјадници пораки од сите страни со желба за поскоро оздравување. Повеќе

Викенд на емотивни збогувања во италијанското првенство

Во Јуве, Рома, Милан и Киево ништо повеќе нема да биде исто од следната сезона. Дојде време да се разделат со нивни славни имиња кои со солзи се збогуваа и покрај тоа што имаат по уште еден меч. Важни моменти им се случија на Парма и Болоња. Повеќе

Синиша Михајловиќ му се пушти на еден навивач па се влечеше со полиција

Пред почетокот на финалето на Купот на Италија кој го освои Лацио (2:0 против Аталанта), тренерот на Болоња Синиша Михајловиќ изреволтиран што некој навивач му довикнал zingaro (ѕингаро - навредлив термин кој на италијански значи циган) ќе се тепаше со пола стадион. Повеќе

Михајловиќ ја држи Болоња прва во последниве 7 кола

Тренерската смена знае често, многу често да упали кога ќе дојде густо, а последен таков пример е оној со Синиша Михајловиќ кој откако го замени Филипо Инѕаги, вади резултати како никој во Серија А. Повеќе

Среќен 50-ти роденден Синиша со антологискиот хет-трик

Соиграчот на Панчев и Најдоски од шампионската Ѕвезда е еден од ретките играчи во историјата кој го носел дресот и на Рома и на Лацио, а веројатно и единствениот дефанзивец кој успеал да постигне хет-трик од слободен удар. На денешниот јубилеен роденден мора да се потсетиме на тоа чудо. Повеќе

Џака ли е, Михајловиќ ли е?

Сме виделе и гледаме извонредни слободни удари скоро секој фудбалски викенд, ама онаму од каде што обично се нафрлува да ја дувнеш право во гол е вистинска реткост. Швајцарецот Гранит Џака од Арсенал ова коло се истакна со посебна мајсторија од каде ретко кој успева да ја смести во агол. Повеќе

Вечна дилема - кој е најдобриот шутер на слободни удари?

Прашање кое веројатно никогаш нема да има одговор затоа што имало и има толку многу мајстори зад топката кои изведуваат слободен удар и даваат гол кога сакаат. Повеќе

Фото на денот

Вакви легендарни фотки ретко, ама многу ретко се гледаат. Ве потсетуваме на моментот кога Синиша Михајловиќ ги однесе Адриано и Виери на лесковачка во Белград. Повеќе информации за таа ноќ немаме. Се работи за 2004-та година. Бутаа мрснотии со сосови со сè. Повеќе

Како го издриблаа Михајловиќ за ќерка му

Најпознатото италијанско шоу „Le Iene“ кај кои ако си учесник или им го прифаќаш хуморот или ти доаѓа да им ја шлапнеш една, го чачнаа Синиша таму каде што најмногу боли. Клучната улога во измамата ја одигра жена му. Повеќе