таг: шпански фудбал

Голот за 33 секунди и 15 додавања кој го заобиколи светот

Во шпанската Сегунда Б, Сан Фернандо со 1-3 го победи Рекреативо на гости. Уште не почнат мечот, после една тики-така подобра и од онаа на Пеп Гвариола, Франсис Ферон го отвори резултатот. Повеќе

Знаете ли дека во Шпанија има клуб во кој составот и формацијата ги бираат навивачите?

Некои од скорешните играчи на овој клуб познат меѓу кладилничарите, велат дека вака претседателот на клубот сака да привлече повеќе спонзори и партнери со кои ќе ја популаризира Лорка. Интересна идеја, навивачите штиклираат, бираат тим и формација. Повеќе

Судијата кој ја судеше Бразил - Германија (1:7) стана тренер на Саламанка

Од Светското првенство 2014, до шпански третолигаш во Сегунда Дивизион Б. Ова би можела да биде парабола за кој било фудбалер кој играл на Мундијалот пред 5 години, но не се работи за тоа. Повеќе

Во Шпанија има клуб Рамна Земја чиј претседател зборува за теории на заговор

Шпанскиот фудбалски клуб Мостолес Боломпје се преименувал во ФК Рамна Земја, со цел да ги обедини сите поборници на псевдонаучната теорија дека нашата планета не е топка. Повеќе

Валенсија поставила споменик на столчето каде седел слепиот навивач

Фудбалската култура во некои земји е на толку високо ниво, што нам од оваа перспектива ни делува многу далеку и недостижно. Како славниот шпански клуб го испочитувал својот најверен навивач кој притоа бил слеп. Повеќе

После ваков гол, слободно оди на летување

Иако до крајот на шпанската Ла Лига има уште три кола, Пабло Форналс, сезонава најдобриот играч на Виљареал комотно може да уплати аранжман за летување и да не му ја мисли. После ваква мајсторија, нема потреба да игра веќе сезонава. Повеќе

Валенсија до ДС Комикс: „Кога ние игравме со лилјак на грбот, вие уште бркавте бизони“

Најпознатата компанија за стрипови и слични медија, американската ДС Комикс упатила тужба за Валенсија до Канцеларијата за интелектуална сопственост во Европската унија. Повеќе

„Тебе ти аплаудира цел свет, не само на Бенито Виљамарин“

Меси има повеќе голови од слободни од цел Реал Мадрид. Неверојатниот Аргентинец по којзнае кој пат го воодушеви цел свет со луд настап. Синоќа го постигна петтиот гол сезонава од слободен удар - 4 има во првенство и 1 во Лига на шампиони. Повеќе

Шпанскиот голман кој последен се смее

Шпанска трета лига, играат Унион Андарве и Сан Себастијан. Првиве пред испаѓање, вториве трети на табела и се борат сериозно за втора лига. 90-та минута од мечот, гостинскиот голман Руди прави глупост, па... Повеќе