таг: шпански фудбал

После ваков гол, слободно оди на летување

Иако до крајот на шпанската Ла Лига има уште три кола, Пабло Форналс, сезонава најдобриот играч на Виљареал комотно може да уплати аранжман за летување и да не му ја мисли. После ваква мајсторија, нема потреба да игра веќе сезонава. Повеќе

Валенсија до ДС Комикс: „Кога ние игравме со лилјак на грбот, вие уште бркавте бизони“

Најпознатата компанија за стрипови и слични медија, американската ДС Комикс упатила тужба за Валенсија до Канцеларијата за интелектуална сопственост во Европската унија. Повеќе

„Тебе ти аплаудира цел свет, не само на Бенито Виљамарин“

Меси има повеќе голови од слободни од цел Реал Мадрид. Неверојатниот Аргентинец по којзнае кој пат го воодушеви цел свет со луд настап. Синоќа го постигна петтиот гол сезонава од слободен удар - 4 има во првенство и 1 во Лига на шампиони. Повеќе

Шпанскиот голман кој последен се смее

Шпанска трета лига, играат Унион Андарве и Сан Себастијан. Првиве пред испаѓање, вториве трети на табела и се борат сериозно за втора лига. 90-та минута од мечот, гостинскиот голман Руди прави глупост, па... Повеќе

Од каде и од кога потекнува прекарот на Валенсија - „лилјаци“?

Пишаниот збор често останува од колено на колено и тешко се менува. Во многу земји фудбалскиот клуб кој некогаш царуваше во Европа е поврзан со цицачот кој го има на својот грб и амблем. Но во Шпанија ретко кој ги вика така. Повеќе

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Најдобрите 6 асистенции на Чави во Ла Лига

Легендарниот фудбалер на Барселона денес полни 39 години. Во негова чест, Ла Лига објави видео со највиртуозните негови асистенции за гол. Повеќе

За спонзорот Teka на легендарните дресови на Реал Мадрид

Логото на дресовите кои ги носеа Раул, Роберто Карлос, Гути, Фиго и другите легенди остана запаметено со успесите на „кралскиот клуб“.Во ситуација кога интернетот не беше доминантен, ретко кој знаеше нешто повеќе за Тeka, спонзорот на Реал Мадрид. Повеќе

Голман башка будала или голман крал?

За време на мечот Жирона - Алавес (1:1) на кој Кристијан Стуани постигна прекрасен гол, голманот на домашните Јасин Буно направи многу ризичен дриблинг во стилот на Зинедин Зидан. Има среќа што му успеа. Повеќе