таг: шангај

Ѓоковиќ прозборе кинески во Шангај и ги воодушеви навивачите

Откако го совлада Шаповалов и се пласираше во 1/8 финалето од мастерсот во Шангај, светскиот рекет број 1 одговори на барањето на водителот да каже збор-два на кинески. Повеќе

40 милиони Кинези седнале пред телевизор да го гледаат своето дете во Еспањол

Сите галамеа, се тркаа и нудеа големи пари за трансфери во зимскиот преоден рок, само Еспањол на 28 јануари за мала сума го потпиша „Марадона од Истокот“ и направи неверојатен маркетиншки потег. Повеќе

Оскар направи хаос на меч во кинеска лига

Денеска на дуелот Гвангжу - Шангај во Кина, Бразилецот Оскар кој со Халк игра за Шангај неотесано ја рогаше топката во домашните фудбалери па настана хаос. Повеќе

Офсајд лик: Карлос Тевез

Ако треба да одбереме Офсајд лик на денот, неделата и месецот, тоа сигурно ќе биде човекот кој се соочи со елиминација во Лига на шампиони од екипа чии играчи заедно не заработуваат годишно, колку тој што заработува месечно. Повеќе

Кинески судија не можеше да го следи Оскар

Бразилецот кој неодамна од Челси замина во Шангај веќе на дебито покажа колку е добар. Даде гол, имаше асистенција, а линискиот судија ненавикнат на таква техника се сопна. Повеќе

Каде сè влегоа Кинезите во спортот
Кина врти каде што бургијата не сака

Полека но сигурно кинескиот капитал ја преплавува Европа. Кинези стануваат газди на француски, англиски, италијански и шпански фудбалски клубови, а „опипуваат“ терен и за влез во НБА, НХЛ, МЛС во САД. Повеќе

Шангај, некако брзо
Папис Сисе даде необјаснив гол во Кина

На дуелот од кинеската лига меѓу Шангај Телејс и Шендон Лунен, некогашниот фудбалер на Њукасл и Челси даде многу чуден гол. Повеќе

Заслужи ли Мареј да стане светски рекет број еден

Британецот никогаш не бил поблиску до првото место на ранг листата за најдобри светски тенисери. Иако ретко се среќаваше со играчите од Топ5 и Топ10 на ранг листата, Мареј игра во животна форма и ја стопи разликата со Новак Ѓоковиќ. Ќе стане ли број еден? Повеќе