таг: село

Најубавата промоција на дрес доаѓа од турско село

Секое лето клубовите ја претставуваат новата опрема за новата сезона. Често тоа го прават со фотосесија од фудбалерите или со некаква друга акција. Tурскиот Трабзонспор се реши за нешто сосема поинаку. Повеќе

Село во Франција плаќа за да дешифрирате натпис на кaмен
Добра вест: во капс лок е

Некои археолози од иднината можеби ќе треба да толкуваат значења на твитови, мемиња и мистериозни фејсбук коментари. До тогаш уште има недешифрирани натписи на други медиуми. Како овој, на камен. Повеќе

„И ние, селаните, би сакале малку да читаме“
Селска буна

Следнава читачка вест на денот покажува како изгледа разлика помеѓу сељак и селанец - додека првите затвораат библиотеки, вторите протестираат против ваквата одлука. Повеќе

Тешкото детство на Келечи Ихеаначо од Манчестер Сити

Пред само четири години немал телевизор да гледа Премиер лига, чекал пред селската коперација каде имало сателитска да му кажат што се случувало на натпреварите, а денес е ударна игла во шпицот на Сити под водство на Пеп Гвардиола. Повеќе

Матиќ од Челси ја плаќа цела тетратка долгови во родното село

Ѕвездата на Челси, Немања Матиќ никогаш не ги заборавил своите другари од детството од селото Врело во Србија. При секое враќање дома, влегува во коперацијата и од продавачката бара да му ја даде тетратката со долгови за да ја плати цела. Повеќе

Најбогатото село на светот

Ситуацијата е следна - секој жител на селото има по 250.000 долари во банка, ама не може да ги троши на коцка, дрога, барови или ресторани. Повеќе

Широкопојасно, за цело село

Во Германија интернетот е прогласен за основно човеково право. Но, бидејќи не е одредено со која брзина е тоа право, цело село решило да ги земе работите во свои раце и да ископа канал за широкопојасен интернет. Повеќе

Да ти го свирнам
Птичји јазик

Кушкој е село во Понтијските планини во Турција, близу брегот со Црното море. 500-те жители одгледуваат чај и бадеми, и...свиркаат. Повеќе