таг: рекордер

Кој е тој Миле за кој зборува Мурињо

Неодамна на 27. август славел 18-ти роденден и полнолетство а само 53 дена подоцна бранеше против Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите. Кој е бисерот Миле Свилар? Повеќе

Како играчите на Манчестер го тешеа најмладиот голман во историјата

18 годишниот голман Миле Свилар синоќа постави рекорд откако стана најмладиот голман во историјата на Лига на шампиони. Претходно рекордот го држеше Икер Касиљас. Малиот заигра против Јунајтед, направи кардинална грешка кога влезе со топка во гол по центаршутот на Рашфорд во 64’ минута, па гостите го тешеа да крене глава горе. Повеќе

Како скромниот и малечок Чави стана великан
Приказна за фудбалскиот пат на виртуозот

Бил мал, низок и слабичок па не му предвидувале сјајна кариера. Но тој, упорен каков што бил од дете, запнал да им покаже што знае со топка. Стигнува до првиот тим, освојува Светско и Европско, слави Лига на шампиони и му се заблагодарува на покојниот дедо. Повеќе

Сторија за дискретниот херој Герет Бери кој одигра повеќе од Гигс

Рецептот за долговечност го има човекот за кој малку кој би покажал со прст а тој е секогаш на позиција, спремен да се бори додека го држи сила. Тивок, внимателен, концентриран и голем професионалец. 21 сезона! Повеќе

2017 а Роџер игра како во младоста
Најважни бројки во кариерата на Федерер

Скоро и да нема рекорд кој не го поставил, срушил или има намера да го надмине. Кои се најважните достигнувања во кариерата на Швајцарецот? Повеќе

Капитенот кој 10 години не промашил пенал

Се вика Чаби Прието и е легенда на Реал Сосиедад. Човекот откако влегол во првиот тим во 2003-та, до денес дал 22 гола од пенал од 23 обиди. Промашил само еднаш против Билбао во 2007-ма. Тимот на Сосиедад во последните осум сезони промашил само еден пенал кога во 2012 Иманол Агирече утнал против Бетис. Повеќе

32% од играчите во Серија А не биле родени на дебито на Тоти

Денес во најдобрата италијанска лига играат 529 фудбалери од кои дури 168 не биле уште родени кога Франческо Тоти за првпат заигра за Рома. Тоа се случи на денешен ден, 28 март пред 24 години кога Вујадин Бошков го пушти пред крајот од мечот Бреша - Рома (0-2). Повеќе

Првиот гол на голманот Рожерио Сени во кариерата

Пред точно 20 години, 24-годишниот Рожерио Сени го постигна својот прв гол во кариерата на мечот против Униао Сао Жоао. Од тој момент до крајот на кариерата постигна вкупно 131 гол, претежно од слободни удари или пенали. Важи за најдобриот изведувач на слободни меѓу голманите во историјата. Повеќе

Новото европско кошаркарско чудо од дете
Словенецот Лука Дончиќ

Сте слушнале ли некогаш за Лука Дончиќ? Се работи за 17-годишен Словенец од Љубљана којшто ја воодушевува елитната Евролига во дресот на Реал Мадрид. Повеќе