таг: раул гонзалес

РК Вардар доби нов тренер

Европскиот шампион го претстави својот нов предводник од клупата. Станува збор за шпански тренер кој ќе се обиде да ги повтори епските успеси на неговите сонародници кои ги водеа црвено-црните. Повеќе

Раул Гонзалес ја напушти Македонија

Шпанскиот стратег со кој Вардар го испиша најголемиот успех за македонскиот ракомет, повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација. Штета. Повеќе

Кој вика дека францускиот е тежок?

Дојде во Вардар, наиде на мултинационален состав кој за кусо време почна да го строи на македонски. Кога отиде во ПСЖ, кога го научи и францускиот? Селекторот на Македонија очигледно не е роден и талентиран само за тренер. Повеќе

Пеколно тешка група за Вардар во Лига на шампиони, Металург задоволен
Ракометна ЛШ

Иако ја доби улогата носител во посилната половина од групите, ждрепката му донесе многу тешка група на Вардар, а Металург ќе може полесно да дише затоа што игра со ривали кои не се баш непобедливи. Повеќе

Како Реал му го грабна на Атлетико Раул Гонзалес

Шпанската фудбалска легенда со 16 сезони и 16 трофеи во кралскиот клуб, денеска слави роденден. Можеби некој од вас не знае дека пред да стане член на Реал, се калеше во Атлетико и за да успеат да им го земат го излажале, ама на многу штосен начин. Повеќе

Пораз на Вардар во Нант, меч топката за четвртфинале во Скопје

Актуелниот европски шампион не ја искористи првата можност да удри печат на првото место во групата и да осигура директен пласман во четвртфиналето. Вардар поразен од Нант 27-26 (18-12). Повеќе

Професорката што го научи Раул Гонзалес македонски
Интервју со Сања Таневска

Сања Таневска е дипломиран професор по македонски и шпански јазик, професија која што ја доведе да седне на маса и да му предава на професорот по ракомет, „Ел Команданте“ Раул Гонзалес. Ни раскажа каков е тој одблизу. Повеќе

Командантот и неговата армија

Без челична дисциплина за играчите, Шпанецот ја предизвика најголемата можна одговорност на момците каде и да се појави. Како што зборуваат во Вардар, ако Раул “завладее“ со соблекувалната на париските милионери, ниту Голден Стејт нема да може да ги спречи. Повеќе

Уште ова и толку за денес