таг: пожар

Гладни кози библиотека од пожар спасуваат

Ова не е наслов на некаква модерна басна, туку вистински случај, од Калифорнија. Повеќе

Најголемиот пожар во историјата на Калифорнија започнат заради осило

На 27 јули минатата година земјоделец на нива претрупана со исушена трева со чекан забива железен колец во земја во обид да затвори влез на едно осило, притоа прави искра која прераснува во пожар што опфаќа површина од 166000 хектари. Повеќе

Аматери, подалеку од скарата

Во веројатно најскапата скара на светот, двајца Италијанци ќе треба да платат 13,5 милиони евра за штетата што ја направиле од едно единствено правење скара. Повеќе

Пожарот во Богородичната црква кој го опиша Виктор Иго во 19 век

Во текот на својата 856 години долга историја, Нотр Дам поминала низ многу нешта. Но еден писател и негов славен роман се најзаслужни што црквата го преживеала 19 век, кога готската архитектура била оставана да скапува. Повеќе

Што точно изгоре во големиот пожар во Националниот музеј во Бразил?
Нешта што не можат да се поправат

Иако огромната штета сè уште се проценува, она што со сигурност се знае е дека со пожарот кој изби во неделата навечер во Рио се уништени поголемиот дел од 2 милиони артефакти, и колективна меморија на цела нација.  Повеќе

Мурињо бранеше на ревијален меч и направи шоу

Во Англија минатиов викенд се одигра хуманитарен меч за помош на жртвите во пожарот на 24-катната Grenfell Tower во Лондон. На 14 јуни во страшен пожар загинаа околу 80 луѓе. Повеќе

Пожарот во Гренфел кулата е предизвикан од запален фрижидер

Лондонскиот пожар во кој загинуваат 79 лица, а уште толку се повредени, го започнува опожарен фрижидер за длабоко замрзнување, соопшти британската полиција. Повеќе

По пожарот во Португалија

Снимка од дрон по гасењето на пожарот во кој загинаа над 60 луѓе а 59 беа повредени. Пожарот започна попладнето во саботата и за кратко време, благодарејќи на температурите кои достигнуваа до 40 степени, успеа да се рашири во околни 3 општини. Повеќе

За пожарот во Лондон и како загинаа 30 луѓе (до сега)

Акала: Луѓето умреа само затоа што се сиромашни.
Новинар: Па нели дадоа 8 милиони фунти за реновирање пред некое време.
Акала: Не, дадоа пари само за да ја разубават зградата за на богаташите од карши да не им биде грд погледот. Повеќе