таг: Перу

Лудо финале на Копа Либертадорес - Фламенго славеше со голови во 89 и 92 минута

Во Јужна Америка дефинитивно не може да се одигра мирен, неемотивен меч без напнатост и тензија.Така беше и во саботата вечера, кога за вредниот златен пехар во Копа Либертадорес се судрија титаните Фламенго и Ривер Плејт. Повеќе

Како е можно?

За време на пријателската Англија - Перу, на „Вембли“ во Лондон полета најневеројатното авионче направено од хартија. Колкави се шансите ова стварно да се случи? Повеќе

Со таква паненка можеш дома да си одиш

Кај губеа 3:0, па уште земаа во 95-та да се чаталат. Варгас се посрамоти, а Перу за прв пат после 1975-та година ќе игра во финале на Копа Америка. За противник го имаат Бразил на Маракана. Повеќе

Приказната за тоа како Стив-О си најде куче

Не е само за клипот, кучето уште е заедно со Стив-О. Повеќе

Спиеш ли мирно Манчестер Сити?

Сити стана глобално семејство кое се протега во Манчестер, Њујорк, Мелбурн и Јокохама. Има еден перуански клуб кој не е дел од нив, ама пустиот гори од желба да биде. Повеќе

Постојат три сигурни работи - смртта, даноци и Пизаро да се врати во Вердер

По апокалипсата во 2179 година Клаудио Пизаро пак ќе потпише за клубот во кој ни самиот не знае колку пати се враќаше во кариерата. Повеќе

Перуански ВАР на денот

Вие ќе ми кажувате мене дали било гол или не. Дечко, сликна ли ти нешто? Сликнав дојди да видиш. Аха, епа ете се гледа дека е гол, ајде топката на центар. Каков ВАР, подобро е со ФАР. Повеќе

Перу даде гол на Светско после 36 години, Данска оди на Хрватска

Во последното коло од групата Ц Франција и Данска одиграа колку што им треба за едните да останат први, а другите втори. Перуанци плачеа на голот кој го чекаа 36 години. Повеќе

Миле со фаул за во затвор

По 10’ минути игра на мечот Австралија - Перу, капитенот на „кенгурите“ направи тежок прекршок за што доби жолт картон. На полувремето Перу води со 1-0. Повеќе