таг: оле гунар солскјер

Јунајтед го има најлошиот старт во последните 30 години, ни со Мојс не беше вака

Со ремито 1-1 против Арсенал во големото дерби на 7 коло од Премиер лига, Манчестер Јунајтед се наоѓа на 10 место на табелата и го бележи најкатастрофалниот почеток на една сезона откако е основана Премиер лигата во ваков формат. Повеќе

Син му на Солскјер дебитираше против татко му

30 јули 2019 година ќе се памети засекогаш во семејството Солскјер. На тој ден Манчестер Јунајтед предводен од Оле Гунар дојде во родната земја на својот тренер Норвешка и одигра пријателска против Кристиансунд (1:0). Повеќе

Син му на Солскјер може ќе дебитира против Манчестер Јунајтед

По турнејата во Азија каде Јунајтед играше ревијални пријателски натпревари против Интер (1-0) и Тотенхем (2-1), „црвените ѓаволи“ вечерва играат во Осло пријателска против тамошниот прволигаш Кристијансун. Повеќе

Многу лош месец за Манчестер Јунајтед

Сè што Оле Гунар Солскјер направи на стартот како тренер откако го замени Мурињо може да падне во вода, а за тоа му преостанаа многу малку прилики, само три до крајот на сезоната од кои едната против Челси. Не се станува така лесно успешен тренер, особено не на Јунајтед. Повеќе

Респект за изјавите на Солскјер и Фергусон

Си отиде Чави пак се јаки. Си отиде Нејмар пак се јаки. Си отиде Иниеста пак се јаки. Колку е силна нивната доминација докажува тоа што му го направија не на последниот од Ла Лига, туку на клуб од рангот на Манчестер Јунајтед, за што и самите гости се свесни и признаваат. Повеќе

Поминаа 20 години а големите уште го гледаат противникот на земја

Во средата вечер сите се сетија на епското финале на ЛШ од 1999-та кога шансите за спас на Јунајтед беа непостоечки, исто како после 0-2 со ПСЖ на „Олд Трафорд“. И тогаш фениксот се крена од пепел и сега исто. Повеќе

Уникатно победничко фото на денот

Ерик Кантона, Сер Алекс Фергусон и Оле Гунар Соскјер со стисната победничка тупаница. Па има ли поубава фотка за гледање за секој фан на Манчестер Јунајтед на планетава, после оние блескави 1:3 во Париз и елиминација на амбициозниот ПСЖ кој имаше многу поголеми планови од само едно осминафинале. Многу моќно фото. Повеќе

Мурињо треба да учи од Солскјер како се одржува однос со новинарите

И покрај тоа што нема некое големо тренерско искуство, норвешкиот стратег не само што руши рекорди на Олд Трафорд, туку прави гестови со кои станува уште посимпатичен и кај навивачите, но и кај новинарите на кои неговиот претходник често им се ку.....ај да не кажеме што. Повеќе

Можело значи

По рецептот на новиот тренер на Манчестер Јунајтед, Пол Погба игра како препороден. Даде 8 гола на 9 натпревари и има 5 аситенции. Лебди од среќа по теренот затоа што Норвежанецот му ја најде позицијата и го пушти да игра фудбал. Повеќе