таг: местенка

Пред две години местел мечеви за пари, а сега е во полуфинале на Ролан Гарос

Италијанскиот тенисер Марко Чекинато го направи најголемото изненадување на Ролан Гарос откако го совлада Новак Ѓоковиќ во најдобриот меч на турнирот досега, и се пласираше во полуфинале. Повеќе

Местенка: книга на нобеловец одбиена 19 пати од актуелни издавачи

Обожавател на „Палатата“ на Клод Симон, кој ја доби Нобеловата во 1985, ја испратил книгата на поголем број актуелни издавачи. 12 веднаш ја одбиле, а седум воопшто не одговориле. Повеќе

Како со еден потег да ја штелуваш кец у два

Ако си до толку очаен да не можеш да фатиш во кладилница, лап топ во ранец, клади се на нет и пушти му 50че на судијата. Што знаеш може ќе упали. Повеќе

На 43:0 во фудбал полицијата во Германија апси

Кога се мести, а викаат дека се мести многу, особено во пониските лиги, ги местат 3+, 4+, полувреме/крај и сл. ама овие во Германија не знаеле кај тераат бидејќи како што знаеме во кладилница нема опција за 43+ нели? Повеќе

Како изгледа одмазда за лоша критика
Ти мене...

Интелектуалното ривалство, како што пишувавме, може да биде добра работа. Но истото може и да биде причина и за спротивното - достигнување на интелектуално дно. Повеќе

Телефонски повик за местенка

Штом е толку итно овој или го бараат од кладилница за да прави некоја дубара или мајка му е, трето нема. Повеќе

Зошто албанскиот Скендербег се терети за местење?

Европската организација за спречување на криминалното обложување и местење натпревари се сомнева во регуларноста на мечот Скендербег - Локомотив Москва, одигран во ЛЕ на 10 декември. Повеќе

Дали бадминтон е најкорумпираниот спорт во светот?

Годинава е откриен случај во кој местачи се обиделе да го договорат Данецот Ханс Витингус да штелува натпревар за 2.500 евра. Витингус е 10-ти на светската бадминтон ранг листа, по што се поставува прашањето колку ли се мести со играчите подолу во пирамидата? Повеќе

Местенка со осум автоголови за шест минути

Фудбалската федерација на Италија започна истрага за сомнителните осум автоголови постигнати за десет минути на регионален куп натпревар. Повеќе