таг: Масакр

Слушнавте ли за тоа дивите свињи?

Во целата онаа пост-масакр дебата што воскреснува секој пат кога некој од чиста мира ќе покоси над 20 Американци, еден твит го направи најдобриот пресврт што до сега се случил и успеа од шини да го измести целиот муабет: а јас со што треба да се бранам ако ме нападнат 30 до 50 диви свињи? Повеќе

100 години од британскиот масакр на стотици Индијци

Во Индија настанот е познат како Џалиaвала баг масакрот, во кој британските колонијални сили отвораат оган на стотици невооружени жени, деца и мажи. Британија до ден денес и се нема извинето на Индија за масакрот. Повеќе

На Америка и снемуваат суперлативи за да опише колку се чести вооружените масакри

Масакрот во Флорида е најсмртоносното пукање во училиште во последниве 5 години. Пред 5 години беше масакрот во Сенди Хук во кој беа убиени 20 деца и 6 возрасни. Од друга страна ова е 18-то пукање во американските училишта, само за годинава. Повеќе

Позадината на терористичкиот напад на Олимписките Игри во Германија
45 години од масакрот во Минхен

Летната Олимпијада 1972 во Минхен завршила трагично откако терористи убиле 11 израелски спортисти. Ден-денес се поставуваат многу прашања. Повеќе

Преживеал масакр во школо, а денес е светски тенисер број еден

Го освои и својот втор Вимблдон во кариерата, блесна на Олимписките Игри во Рио2016 и стигна до посакуваното место број 1 на АТП листата. Но малку се знае за неговото детство. Повеќе

Не секој монструм е луд

Научна студија произведе нов термин кој објаснува како е можно луѓе да сторат ужасни злостори и масакри а притоа да не се ментално болни. Повеќе

„Жена е виновна за сè“
Србљановиќ за масакрот во Велика Иванча

Драмската авторка, некогашна кандидатка за градоначалник на Белград, гласноговорник против глупоста во нејзината татковина, во чија одбрана кога беше фатена со кокаин застана и нејзината обожавателка Карлеуша, пишува за медиумско-политичките шпекулации околу мотивите за неодамнешното масовно убиство кај нашиот сосед. Излегува дека вистинскиот убиец е една - курва. Повеќе

Фактори што доведуваат до масакри

Психијатри идруги познавачи на темните страни на човековата душа се обидуваат да ги исцртаат контурите на масакрот во Велика Иванча, слика која никогаш нема до крај да биде целосна бидејќи главниот протагонист, убиецот на 13 луѓе, им подлегна на повредите. Повеќе

„Масакр" на Роман Полански (2011)
Букбокс гледаше

Базиран врз истоимената драма на Јасмина Реза, во филмов - споjлер алерт - нема ни 'м' од некаков физички, крвав масакр. Повеќе