таг: македонска ракометна репрезентација

Македонија доби лесна група на ЕП 2020

Македонската ракометна репрезентација ги дозна противниците за Европското ракометно првенство со кои во јануари следната година ќе се соочи во Виена. Повеќе

Знамето на Латвија како фетиш кога ни доаѓаат Австријци

Не помина една година откако го пречекавме австрискиот канцелар со знамето на Латвија и ете ти пак утка и тоа идентична. Овој пат на ракометниот натпревар Македонија - Грција каде правдата ја делеа судии знаете од каде? Австрија :).  Повеќе

Македонија чека ждрепка за Европско 2020 и ја посакува Виена

Откако со 27-23 ја совладаа Грција во Струмица и удрија печат на пласманот на Европско 2020 како првопласирани во групата, најдобрите македонски ракометари сега ќе уживаат во ждрепката на 28 јуни во Виена. Повеќе

Врвната одбрана на Митревски за победа на Македонија

Имаа Турците во последната секунда од мечот шанса да го израмнат резултатот, но фантастичниот Никола Митревски одбрани и ја сочува победата на Македонија која со овој триумф и математички обезбеди пласман на Европско 2020 година кое ќе се игра во три земји. Повеќе

Македонија победи во Турција и обезбеди петто Европско по ред

Македонската ракометна репрезентација победи на гостувањето кај Турција во Ескишехир 26-25 и обезбеди пласман на Европско првенство а има и големи шанси да заврши прва во групата. Повеќе

Него голов да не требаше да го уважат?

По израмнувањето на Исланд во финишот, останаа само 3 секунди напад за нашите ракометари. Брестовац свика тајм аут, но беше свесен дека за толку кусо време не може да се даде гол. Ја шутнавме од центар, голманот ја одби, па Гоце ја заби. Сликава ко да кажува дека требале да ни го признаат голот бидејќи на секунда до крај топката е на гол линија. М? Што викате? Повеќе

Исланд се спаси од пораз на 3 секунди до крај

Македонската ракометна репрезентација освои важен бод на вториот меч против незгодниот скандинавски противник со што ја задржа челната позиција во квалификациската група за ЕП 2020. Повторно драма, но во оваа за влакно ни избега победа. Повеќе

Не можеш да им го сопреш пикерот, 140 кила има

Македонската ракометна репрезентација синоќа обезбеди прва историска победа на гостувањето против Исланд и со една нога е на Европското првенство следна година. Причините за поразот ги образложи Арнор Гунарсон на кој совршено јасно му е дека не се може против тоа крупно човече. Повеќе

Инфаркт завршницата во Рејкјавик

Не бе не сме живи ако не одиграме драматична завршница во ракомет. Гледаш, се нервираш, раце ти се потат и на крај или скокаш од радост или го трескаш даљинското од земја. Во 20 последните секунди синоќа на тешкото гостување против Исланд се случи ова: Заебавме напад, па заебаа напад, па заебавме пенал и на крај победивме за прв во историја во оваа земја. Повеќе