таг: македонска ракометна репрезентација

Тешко се излегува на крај со Хрватска

Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Мундијалот во Германија и Данска во првиот сериозен испит кој беше многу тежок за положување. Повеќе

Кире за ХРТ го најави дуелот со „коцкестите“

Капитенот на македонската репрезентација својата светска одисеја ја започна од РК Загреб, клуб во кој дојде од битолски Пелистер во 2000 година. Хрватската јавност исклучително многу го цени Лазаров кој вечерва ќе игра токму против нив - на мегдан со Червар. Повеќе

Македонија го скроти и Бахреин
Светско првенство 2019

Најдобрите македонски ракометари ја остварија и втората победа на Светското првенство 2019, откако попладнево го совладаа Бахреин со 28-23 (12-8). Повеќе

Најмладите навивачи на Македонија во Минхен

Најубавиот декор на македонската ракометна репрезентација на мечот против Јапонија беа овие две мали дечиња, кои уште не пркнати, на камен ладно време беа присутни на првата мундијалска средба. Повеќе

Убедлив старт на пулените на Ел Команданте, 20 одбрани на Борко

Македонската ракометна репрезентација им покажа на Јапонците дека нема што да бараат во дуел со земја каде ракометот е спорт број 1. Со исклучок на тенката и неагресивна одбрана, Македонија ја оправда фаворитската улога. Повеќе

Ревија на атрактивни голови на момците на Раул против Србија

Македонската ракометна репрезентација добро се загреа во пресрет на Мундијалот во Германија и Данска и со 37:31 ја совлада селекцијата на Србија. Имаме за издвојување три јаки голови кои со овации ги награди публиката во Борис Трајковски. Повеќе

Македонската ракометна репрезентација ја чека судбината на кошаркарската

По повлекување на генерацијата што го освои четвртото место на ЕП во Литванија во 2011 година, се случи драматичен пад со несогледливи последици. Идентичен процес тропа на врата и со селекцијата која беше петта на ракометното првенство во Србија во 2012 година. Повеќе

Фото на денот
Големо славје на Грците по триумфот над нашите ракометари

Капитенот Кире Лазаров, видно револтиран после мечот во Кожани изјави дека никој не ги сфатил неговите критики по слабата игра против Турција во Битола, а дека бил во право се докажа вечерва откако македонскиот ракомет го доживеа можеби најтешкиот пораз во својата историја. Повеќе