таг: мачка

Мачорот што стана автор на стручен текст од физика

Не знаеме што е поневеројатно за повеќето од нас, дали одеднаш да станеме мачка, или да објавиме текст во престижно списание од областа на физиката. До сега овие две работи комбинирано му успеало само на едно суштество на четири нозе, со девет животи. Повеќе

Мojaта мачка Југославија
Дебитантски роман на финско-косовски автор

Реткост е автор со потекло од Косово да се најде, и тоа со дебитантско дело, помеѓу одбраните за превод на англиски од престижен издавач. Но дали вметнувањето на зборот „Југославија“ во наслов кој треба да асоцира на „егзотично“ потекло и тешка имигрантска судбина знае да биде и маркетиншки трик? Повеќе

Неочекуван гостин на бејзбол во САД

Сива мачка им покажала на играчите на Марлинс и Атланта Брејвс како најдобро се стигнува до хоумран. Повеќе

Како да стигнеш од врвот до дното во дождливата Ибица
Приказна за фудбалскиот пат на Енди Ван дер Мејде

Необичната судбина и пороците ја однесоа низ вода кариерата на еден од најталентираните холандски фудбалери на почетокот на новиот милениум, Енди ван дер Мејде. Повеќе

Мачката на Шредингер слави 80 години
Мјау и не-мјау

Самата идеја на маче ставено во кутија со некаков отровен гас нè потресува од моментот кога прв пат чувме за експериментов. И немојте да ве лажат дека бил само мисловен и дека шансата таа да умре била пола-пола. Да го видам тој Шредингер да стави слон во кутијата. Повеќе

Една е мајка

А на мајка ниту и е гајле колкав е тој што те закача, ниту што е, ниту кој е со него. Па дури и мајката да е мачка. Повеќе

Како да се ослободите од слободната волја?
126 години од раѓањето на Шредингер

На роденденот на австрискиот физичар, попознат по неговата мачка, ви претставуваме алатка која ќе ви помогне во полесно донесување одлуки. Не, нема да морате да убивате топлокрвни животни. Повеќе

Ден на жалост во Манчестер Сити

Знамињата пред просториите на Манчестер Сити вчера беа спуштени на пола копје. Почина клупската мачка Вимблидон. Повеќе

Вековни стремежи на еден цицач
Да оставиш трага

Се сеќавате на текстот дека некои од дамките на средовековните книги се всушност фосилни остатоци од европските инсекти? Епа откриен е ракопис кој содржи информација за постоење и на други чудни суштества. Овие предат, и имаат шепи. Повеќе