таг: ла масија

40 години Ла Масија, 40 години една и единствена филозофија на игра во светот

Контрола на топка, па пас, контрола на топка па пас. Кој тренирал таму, знае дека ова им го даваат за домашна на сите, а нас ни го раскажа лично татко му на Ренато, кој прв од Македонците после Бабунски имаше привилегија да стапне таму. Повеќе

Децата кои ќе ти го испијат мозокот со топка

Јохан Кројф остави еден аманет во Барселона, а тоа оваа фудбалска институција никогаш да не откажува од пас играта која се разви во тики-така. Меси, Иниеста и Чави не се единствените кои ги добија овие лекции како мали. На тоа се работи и сега и затоа ќе вадат јаки играчи. Повеќе

Во Барселона има ново чудо од дете

Се вика Карлес Алења, роден е во едно мало каталонско градче. Има 20 години и веќе го сметаат за можен наследник на Чави во средниот ред. Синоќа на додавање на својот идол го даде првиот гол во шпанското првенство. Повеќе

Како Барса го отпуштила Икарди поради ПП апарат во интернат

Со примената на филозофијата на Пеп Гвардиола. освен првиот тим, секоја категорија во академијата на Барселона морала да се прилагоди на новиот начин на игра. Во таквиот систем имало место за Ибрахимовиќ, ама не и за Икарди кој ги спакувал куферите и си отишол. Повеќе

Барселона првпат после 16 години без свое дете во составот

Валверде реши на терен од прва минута против Селта Виго да пушти една Барселона без играч од сопствената академија, нешто што не се случило уште од далечното гостување во Баскија пред цели 16 години. Повеќе

Вака и Меси им правеше на 14 години

ФК Барселона воопшто не треба да се грижи за својата иднина, бидејќи има школа во која играат најталентираните и најдобрите. Детево не е ни прво ни последно кое демонстрира ваков соло продор. Кој знае што ќе извадат за некоја година од таа силна конкуренција на ѕверчиња. Повеќе

Иван де ла Пења - малиот Буда кој беше пречекан како Папа

На копачки со високи крампони едвај достигнуваше 170 сантиметри, но таков талент Ла Масија ретко кога видела во историјата. Повеќе

14 причини зошто Ла Масија е најдобрата фудбалска академија во свет

Момците на Луис Енрике сезонава не успеаа да се изборат ниту за титулата во Ла Лига, ниту во ЛШ, но затоа фудбалската школа на Барселона го обели образот со сезона за паметење за речиси сите возрасти. Повеќе

7 годишниот Ренато стигна да тренира во Барселона
Македонската фудбалска бајка

„Не сме свесни што ни се случува. До вчера си играше со топка во соба два на два, а сега стигна да гази во Барселона“, вели Јусуф, таткото на нашиот голем фудбалски талент кој на само 7 години ја почувствува магијата на Ла Масија. Повеќе