таг: кире лазаров

Најавата за “македонското“ ракометно дерби во ЛШ

Ракометарите на Нант ќе бркаат негатива од 2 гола разлика на раванш осминафинален меч од ЛШ против Рајн Некар кој го загубија 34:32. Спасот го бараат во се знае кој. Повеќе

Идол на сите генерации

Осминафиналето во ракометната Лига на шампиони стартуваше со македонска пресметка меѓу Филип Талески и Кире Лазаров. Битката на првиот дуел ја доби помладиот (Рајн Некар - Нант 34:32), а респектот во САП арената во Манхајм беше за Кире Лазаров на кој гостински навивачи, веројатно македонци, му подготвија транспарент. Повеќе

Статус на денот
Кире го изремети рускиот голман од пенал

Во оваа лоша серија од четири порази во низа на Мундијалот во Германија и Данска, како и секогаш наша најсветла точка е Кире Лазаров. Погледнете што му направи капитенот на рускиот голман од пенал. Лоб за сите пари, ама со другата рака. МАЈСТОРИШТЕ. Повеќе

Слабиот ростер и тешката група си го направија своето

Едни плукаат по Филип Лазаров, други по Талески, трети по Раул дека е со мислите во Париз. На крајот секогаш сите се селектори, а најблиску до тоа е сепак (и може да биде) капитенот кој убаво потсети на две важни, можеби најважни работи: Имавме тешка ждрепка и ни фалеа искусните играчи. Повеќе

Одлично прво полувреме и дебакл на крај - Шпанија нè декласираше
Светско првенство

Македонија го одигра можеби најдоброто полувреме на Светското, но само што почна второто, следуваше страшен пад во кој примивме пет гола во само три минути и победникот беше јасен. Повеќе

Моментите кога ти е преубаво да ја гледаш Македонија на СП

Македонските цепелини се добро познат белег во играта на нашите ракометари и тие не го бираат противникот. Шпанија тоа го почувствува на Мундијалот пред две години кога загубивме со 4 гола разлика. Па нека биде така и вечерва, ама со резултат во наша полза. Да ве потсетиме како Кире ги потепа на СП 2017 во Франција. Повеќе

Кире за ХРТ го најави дуелот со „коцкестите“

Капитенот на македонската репрезентација својата светска одисеја ја започна од РК Загреб, клуб во кој дојде од битолски Пелистер во 2000 година. Хрватската јавност исклучително многу го цени Лазаров кој вечерва ќе игра токму против нив - на мегдан со Червар. Повеќе

Македонија го скроти и Бахреин
Светско првенство 2019

Најдобрите македонски ракометари ја остварија и втората победа на Светското првенство 2019, откако попладнево го совладаа Бахреин со 28-23 (12-8). Повеќе