таг: киев

Како се пишува „Киев“ на латиница?

Kyiv или Kiev? Ова се двата најчести начини на кои се пишува името на главниот град на Украина. Но иако се слични, една од овие транскрипции има непосакувана политичка тежина за Украинците. Повеќе

Спектакуларен гол на Бејл и глупости на Кариус за 13-та титула на Реал
Лига на шампиони

’Кралскиот клуб’ стана првиот клуб кој три пати по ред ја освои Лигата на шампиони откако вечерва во Киев убедливо го победи Ливерпул со 3:1. Повеќе

Хотелиерите во Киев за Лига на шампиони бетер од скопските

Срамниот обид за поголема заработка на дел од скопските сместувачки капацитети пред мечот од Супер Купот меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид е „мала маца“ во споредба со она што деновиве се случува во Киев. Повеќе

Улични камери ја снимиле егзекуцијата на поранешниот руски законодавец во Киев
Киевска школа на протестирање

Припадниците на украинската партија Национален корпус утринава го обиколија претставништвото на руската Сбербанк во Киев. Кратко по ова, пред банката дојдоа тамчињата со бетонски блокови и цемент. Повеќе

Три години по Мајдан

На 21 ноември 2013 на плоштадот Мајдан во Киев почнаа протестите против украинскиот претседател Виктор Јанукович. Крајниот епилог беше жртви меѓу демонстрантите и безбедносните сили, бегство на Јанукович во Москва, запленување на неговото богатство, комплетен пад на неговата влада и избор на нова влада. Повеќе

Брат за брат, фудбалот на Крим за пари

Таврија Симферопол е првиот шампион на независна Украина, но клубот е распуштен по отцепувањето на Крим од оваа земја. Година дена подоцна, два одделни клуба го носат истото име и секој оддедлно се смета за прав наследник на шампионот. Повеќе

Украина, сè наопачки

Сега кога победи демократијата и про-европската опција, кога избега забеганиот злотвор Јанукович а се врати Тимошенко и нејзината домаќинска плетенка вредна повеќе стотици милиони евра, да видиме што сè се случува/ше таму а тешко е да се објасни со црно-белата слика која доминираше со глобалните вести од Украина. Повеќе

Зад барикадите во Киев

Вил Инглунд од Вашингтон пост веќе некое време известува од Киев. Ова е неговата денешна репортажа од случувањата во градот. Сцената од крајот на видеото посебно ќе ве извади од памет. Повеќе