таг: ивандер холифилд

Приказната за најголемиот преварант и боксерски промотер Дон Кинг

Човекот кој направи милиони со договарање боксерски дуели и кој во болничка постела му донел 50 адвокати на Мухамед Али да потпише дека се откажува од барањето за оштета од 1,1 милион долари. Повеќе

Син му на Холифилд дебитираше во профи бокс со нокаут победа за 16 секунди

На 3 ноември во Лас Вегас настапи 22-годишниот Еван Холифилд, син на легендарниот светски шампион во две тешки категории, Ивандер Холифилд. Ова беше деби за Еван меѓу професионалците, а од него се очекува многу. Повеќе

Холифилд за борбата со Тајсон

Одамна беше, сите знаат што се случи, двајцата веќе се смирени, но и тогаш и сега Холифилд е победникот во борбата (тогаш затоа што беше подобар, сега затоа што се нема изерзилено како што тоа знаат луѓе да го направат). Холифилд сега објаснува како дошло до борбата („секој пат кога некој ќе ми се налутеше по дома ми викаше ’едвај чекам да се бориш со Тајсон’“), како сакал инстатно да му врати на Тајсон за гризот и зошто му простил. Повеќе

22 години од легендарната битка кога Тајсон го гризна Холифилд за уво

На 28 јуни 1997 година во Лас Вегас се одржа легендарниот дуел меѓу Мајк Тајсон и Ивандер Холифилд, кога „железниот Мајк“ му откина дел од увото на противникот. Ова се смета за еден од најжестоките моменти во историјата на боксот. Повеќе

Најлудиот потег на Тајсон за кој плати казна од 3 милиони долари

Тешко е да се состави листа на контроверзни моменти од кариерата и животот на Мајк Тајсон бидејќи ги има многу, ама лесно е да се сети човек на најидиотската и најгрдата глупоштина која ја има направено во ринг. Се случи на денешен ден пред точно 20 години и веќе знаете за што станува збор. Повеќе

Што треба да знаете за Мајк Тајсон

Во едно неодамнешно интервју, поранешниот апсолутен светски шампион во тешка категорија и член на боксерската Куќа на славните, Мајк Тајсон, кој годинава наполни 50 години раскажа што му се случило во едно средно школо. Повеќе

Силен, посилен, Тајсон

Од 2 години живеел без татко, а од 16 останува без мајка. Во такви околности, Челичниот Мајк растел со уличните банди во Њујорк, но тоа не го спречило да стане еден од најуспешните боксери во историјата. Скандалите и инцидентите со поранешните сопруги кои допринесоа Тајсон да банкротира, во втор план ги ставија неговите феноменални борби. Повеќе

Религијата во боксот

Меѓу останатите присутни во Лас Вегас на 2. мај за време на големата борба меѓу Флојд Мејведер и Мани Пакијао, своето име ќе го слушне и Бог, кого двајцата боксери често го повикуваат пред и после решавачките битки. Повеќе

Времето лечи Тајсон

Пред 16 години за време на борбата против Холифилд, Тајсон под дејство на самиот себе (и неколку иљаџиски удари од противникот), одгризa дел од увото на Ивандер. После ова, да ги гледаш двајцата како седат на маса и смирено зборуваат за случката, е како да гледаш лав и мечка како јадат од иста чинија. Повеќе