таг: инцидент

Витгенштајн: „Ќотекот е од рајот излезен“

Австриски филозоф го има напишано неговиот славен „Логичко-филозофски трактат“ во 1918. Тој е прв пат објавен во Германија три години подоцна. Што правел Витгенштајн во меѓувреме? Бил селски учител. Повеќе

Барам оштета од 120.000 евра, ми падна Англичанец на глава

Навивач на Баерн Минхен го тужи клубот со образложение дека не му пружил сигурност, а тој уредно си платил влезница. И по три години оди со штаки од еден наводум глупав, ама по се изгледа сериозен инцидент. Повеќе

Михаел Шумахер 36 месеци е во кома

На 29 декември 2013. година се случи тешкиот пад на Шумахер на скијање при што шампионот од Германија доживеа тешка повреда и веќе три години е во кома од која нема знаци дека набрзо ќе се разбуди. Повеќе

Ај на ферка, навивачи vs играчи

Не е само Балканов подложен на идиотски сцени кои од пцуење мајка завршуваат со крв. Имуни на насилничко однесување не се ниту во Велс, каде желбата за тепање прво се појави кај еден од фудбалерите. Повеќе

Овде работите се целосно излезени од контрола

Ако некоја фудбалска влада размислува да ги зацврсти казните за недисциплинираните фудбалери, нека го погледне ова видео па можеби ќе добие идеја плус. И втора работа. Каде е полицијата? Повеќе

Ирска и македонска лига е исто за судиите

За насилството врз судиите во македонскиот фудбал, прва, втора, трета лига се знае добро во чаршијата, ама ретко се пишува. Во Ирска виновникот е посочен со име и презиме кое повеќе нема да го има во клубот. Повеќе

Уапсен Албанецот со дронот, носел пиштол Застава без дозвола
Пред мечот Албанија - Србија

Речиси една година помина од дуелот Србија - Албанија кој беше прекинат по инцидентот со дронот, а ден пред реваншот во Елбасан, албанските власти во Тирана го уапсиле Исмаил Морина кој имал карта за мечот, но и пиштол без дозвола како и 30 влезници за мечот. Повеќе

Глупак

Романскиот фудбал ни го носи најголемиот насилник меѓу навивачите кој влета на терен, нокаутираше фудбалер и потоа бараше други жртви во тимот. Целата драма заврши со брза помош. Повеќе

Искри на тренингот на Баерн Минхен

По испаѓањето од Дортмунд во полуфиналето на домашниот куп и од Барса во истата фаза од ЛШ, Баварците немаат хармонична атмосфера во тимот. Доказ за тоа е денешната расправија меѓу Левандовски и Боатенг, кои за малку не се степаа. Повеќе