таг: хомосексуалност

Православието и хомосексуалноста

Иако потиснувана, хомосексуалноста ретко е системска жртва на насилство во православните општества, можеби е затоа што православните цркви не ги анатемизираат хомосексуалците експлицитно. Ставот на православието кон хомосексуалноста е повеќе став на молк (во споредба со западните цркви). Дечково нема проблем да биде православен геј. Напротив, токму во православниот концепт на личноста, тој си наоѓа место како геј во една религија. Повеќе

Кенија, сè како што не треба

Африканската земја имаше шанса малку да глуми нормалност и да ја укине мерката која на властите им дозволува да им прават анални проверки на мажите за да утврдат дали тие се геј или не. Ама не, кенискиот суд одлучи дека проверките не се ни тортура, ни деградирање. Повеќе

Грем, дојди и штипни ме за задникот
Како ѕвездата на Челси во ’90-те страдаше од хомофобија

Еден од потрофејните играчи во историјата на Челси бил близу одлуката да го напушти фудбалот затоа што му извадиле муабет дека е хомосексуалец и упорно го навредувале по сите стадиони во Премиер лигата. Повеќе

Која е авторката на романот врз чија основа е сниман „Керол"?

„Филм за лезбејска љубов" е точен, но прилично површен опис на она што се случува во „Керол", филмот на Тод Хејнс номиниран за шест оскари. Книгата нуди малку подетален увид во контекстот на приказната и во политичките ставови на нејзината авторка. Повеќе

Болната тајна на хомосексуалците

Фактите го напукнуваат објаснувањето дека домашното насилство е исклучиво производ на сексизмот и застарените патријахални модели на мислење и однесување. Истражувања покажуваат дека меѓу истополовите двојки, насилството е дури поголемо отколку кај хетеро двојките. Повеќе

Човекот кој го смисли "да пукне!"

"Да пукне" е глобален и сеприсутен поздрав. Се простира преку сите меридијани и паралели, функционира во сите социјални контексти, како универзален знак за добро завршена работа. Во животот на оној кој прв го смисли, лежат храбри но тажни приказни кои се за сè друго, само не за "да пукне". Повеќе

Грешите ама ваша работа

Последната деценија во САД значајно се измени ситуацијата во полза на поддршка на геј браковите. Но, огромен дел од они кои поддржуваат вакви бракови, и натаму мислат дека сексот меѓу припадници на ист пол е неморален. Повеќе

Американското лицемерие за руските анти-геј закони

Контроверзите околу рускиот закон со кој се забранува промовирање на хомосексуалноста фрлаат дебела сенка врз Олимписките игри во Сочи. Дузина разумни политичари, меѓу кои и Барак Обама ја критикуваше земјата за анти геј регулативата. Едноставно, на луѓе не им се верува дека во 2014-та година, една модерна индустриска земја може да има ваков средновековен речник во своите закони: Повеќе

Фудбалерите патат најмногу од депресија

Тешко ни е некако за верување, но Џиџи Буфон и Кристијан Виери имаат изјавено дека и со милиони во џеб и манекенки во кревет фудбалерите имаат кризи во животот. Над половина од анкетираните играчи од Серија А тврдат дека депресијата им претставува најголем проблем. Повеќе