таг: гинисова книга на рекорди

Сомнителниот систем на регистрирање на Гинисовите рекорди
Најстрмен на светот, кој е?

Навидум банална вест - улица во Велс станала рекордер, како најстрмна на светот. Но таа е стара неколку векови, што го покренува прашањето, како тоа некоја друга до сега фигурирала како најстрмна? Повеќе

Најкратката филмска критика на сите времиња

Дури и во далечната 1948, еден филмски критичар се заморил од повторливите филмски заплети, за кои не знаел веќе што да напише. Ама за еден филм самото му се кажало. Тој антологиски осврт сега е влезен во Гинисовата книга на рекорди, поради својата краткост. Повеќе

На лето фудбалот го остава уште една голема легенда

Чешкиот голман Петр Чех има неколку вселенски достигнувања во англиската Премиер лига. Држи рекорди кои тешко дека во догледно време некој друг голман ќе ги достигне. Повеќе

Голманот на Сити постави рекорд во рогање

Еден од најскапите голмани на денешницата, бразилскиот репрезентативец Едерсон влезе во Гинисовата книга на рекорди откако го дегажираше фудбалот цели 75,3 метри! Повеќе

Кои рекорди од фудбалот ги има во Гинисовата Книга

9 ноември е Светски ден на Гинисовите рекорди а во светот на фудбалот има необични достигнувања: од најплатен до најмалку платен играч, од највисок до најнизок од најбрз до најбавен... Повеќе

Најлошиот клуб во Гинисова книга чии навивачи слават серија порази

Бразилскиот клуб Ибис живее во паралелен универзум. На крајот од септември неочекуваната победничка серија ги фрлила навивачите на овој тим во депресија и тие со носталгија се сеќавале како екипата еднаш не можела да победи цели 4 години! Повеќе

Кога меч на Мадагаскар завршил 129 - 0 од протест

Денес полни 15 години најсмешниот меч во историјата на Мадагаскар каде една од екипите не и дала на другата да пипне топка ама на крај изгубила 149-0. Овој меч и официјално е влезен во Гинисовата книга на рекорди. Повеќе

Кога дете заигра за Никол Ферт Гостивар со ветераните

Македонија сигурно е единствената земја во светот каде најмладиот рекордер кој дебитирал во првата Супер лига имал неполни 10 години и играл со ветерани кои во тој момент можеа да му бидат дедовци, не татковци. Повеќе

Место во историјата за дискретниот херој Герет Бери

На 35 години Герет Бери го одигра 610-от меч во Премиер лигата и го надмина Френк Лампард по бројот на настапи во англиското првенство. Следен предизвик му е Рајан Гигс со 632 настапи на вечната листа. Повеќе