таг: германски навивачи

Емотивна кореографија на навивачите на Унион Берлин

Еден од најсаканите клубови во Берлин, клубот Унион Берлин за првпат во историјата игра во Бундеслига. Навивачите на првиот меч од сезоната против Лајпциг носеа слики од нивните најблиски роднини и пријатели кои цел живот биле со клубот, но сега веќе не се меѓу живите. Повеќе

Навивачите на Ајнтрахт пред време купиле карти за финале и сега ги даваат на сиромашни деца во Баку

Со прекрасен фудбал им пркосеа на богатите клубови, а тоа што го правеа и го прават навивачите на Ајнтрахт е запрепастувачки добро. Повеќе

Сите чудесни изданија во Франкфурт

После поразот од 4:2 на гости против Бенфика, каде 70 минути играа со играч помалку, фудбалерите на Ајнтрахт по којзнае кој пат сезонава собраа сили и славеа со 2:0 за пласман во историско полуфинале на Лига Европа. Повеќе

Дрезденци во Хамбург пееа за Источна Германија

Динамо Дрезден ги има едни од најверните и најбројните навивачи во Германија. Познати се како едни од најгласните и најжестоките. За време на едно скорешно гостување на мечот против Хамбургер (северна Германија, не ривалската западна), Дрезденци грмеа „Источна Германија“ (Ostdeutschland) на која се посебно горди. Повеќе

Ајнтрахт во Милано ќе го бодрат 13.500 грла

Германските навивачи дефинитивно во моментов се број 1 на континентот. И по бројност, и по верност и по изданија. Тоа што го прават сезонава е лекција за сите останати. Повеќе

Нова волшебна кореографија во Франкфурт

Ако за Лига на шампиони може да се каже дека конкуренцијата за најдобри навивачи е голема, истото важи и за Лига Европа каде за сега со сите изданија водат оние од Франкфурт. Повеќе

Традицијата во Германија која не дозволува шеици и магнати да купуваат клубови

Правилото 50+1 според кое членовите имаат мнозинство гласови е вековна традиција која не може да се купи. Затоа Германците имаат најполни стадиони и пристапни цени за карти, пиво, колбасици. Повеќе

Четвртолигашка љубов со 15.000 навивачи

Имаат историја која трае точно 158 години, титула во германското првенство во 1966-та и армија на навивачи која не прашува каде и со кого играат, туку палат патиките за викенд и правец на стадион. Минхен 1860 на гостување во Нирнберг. Повеќе

Како навивачите на Борусија ќе го игнорираат прволигашот Салцбург за да му помогнат на четвртолигашот Салцбург

Навивачите на Борусија Дортмунд важат за навивачи кои сакаат традиција, а мразат богаташи кои ги уништуваат идентитети на клубови за сопствени интереси. Затоа спремаат акција за помош на клуб кој беше распарчен и одново оживеан во четврта лига. Повеќе