Најлудиот меч на сезоната се одигра во Германија

Дуелот Келн - Фрајбург од германската Бундеслига за малку ќе се одложеше поради огромни наноси снег но работниците на стадионот „РајнЕнерги“ го спремија теренот, а стартот доцнеше 30 минути. Што се случуваше подоцна е за филм.

Келн ја игра една од најслабите сезони во клупската историја. Откако во четвртокот во Белград загубија од Црвена звезда 1-0 и испаднаа од Лига Европа, во германското првенство се на чекор од провалија во втора лига.

„Јарците“ се последни со мизерен учинок а Фрајбург исто беше во зоната на испаѓање. Келн пред една недела смени тренер, а трите бода од овој меч им беа злато вредни. И тргнаа страшно, во првите 30-ина минути дадоа три гола и водеа убедливо. Но снегот повторно падна и го натрупа теренот...

Работниците пак се фатија за лопати и мечот продолжи. А во продолжение од дуелот Фрајбург направи страшен камбек и славеше со 3:4!

Хет трик за Фрајбург постигна поранешниот играч на Баерн Минхен Нилс Петерсен при што вториот негов гол го постигна од пенал во 90. минута а третиот (победнички) во 95-та, исто од пенал. Келн изгуби, екипата има само 3 бода после 15 меча и испаѓањето е скоро загарантирано.

Необично, во време на мечот имаше и една забавна еписода, кога судијата и играчите не можеа да ја најдат белата точка кај пеналтикот. Тоа се случи во 16’ минута а пеналот го реализираше домашниот играч на Келн Гираси.