таг: бундеслига

Се повреди при прослава на гол и ќе паузира 7 месеци

Николај Милер, талентирниот фудбалер на Хамбургер го даде победничкиот гол на мечот против Аугзбург во 8’ минута и неверојатно несмасно го прослави па ги искина лигаментите и ќе паузира 7 месеци надвор од фудбалот. Повеќе

Стартува да суди единствената жена судија во топ лигите

Германката Бибиана Штајнхаус ќе стане првиот женски судија во Европските топ лиги а во тоа многу ѝ помогна искуството што го имаше на мечот на Баерн Минхен пред неколку дена. Судела преку 80 меча во втората лига. Повеќе

Како Левандовски даде 5 гола за 9 минути

Пред две сезони Волфсбург му гостуваше на Баерн и само го налути со водството од 0-1 после голот на Даниел Калиџури. На полувремето влезе Полјакот Роберт Левандовски, за девет минути ја изрешета мрежата на противникот и постави неколку рекорди. Повеќе

Кој е новиот тренер на Борусија Дортмунд
Нека ви е Бош во помош

За разлика од студениот Тухел, Петер Бош носи лавина емоции, чудни гримаси, тензија и пресинг на теренот, расправии со судиите и сè она што во Дортмунд го немаше по заминувањето на Јирген Клоп. Повеќе

Светскиот шампион Ѕакардо бара клуб на ЛинкдИн

Во 2006-та беше член на неверојатната генерација на Италија која што го освои Мундијалот и стана светски шампион, а денес праќа апел преку познатата социјална мрежа за да најде нов клуб. Повеќе

Менталитетот на навивачите на Дортмунд

Дури 59.934 навивачи на Дортмунд ја обновиле сезонската карта  на отворање на сезоната 2017/2018. Тоа е 99.8% од целиот капацитет на стадиониот. Какви господа од навивачи. Повеќе

500 денари по натпревар за секој навивач на Баерн со сезонски билет

Германските клубови и натаму држат лекции за тоа како треба да се ценат верните навивачи и нивниот џеб. Половина екипи од Бундеслигата ги поскапеа цените на влезниците за следната сезона, но тоа не е ништо за нивниот стандард. Повеќе

Два клуба со ист спонзор ќе играат во Лига на шампионите
УЕФА пресече

По некои „структурални измени“ УЕФА донесе одлука околу спорното прашање за учеството на Ред Бул Салцбург и Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите, места кои двете екипи со ист сопственик и спонзор ги заслужија во австриската и германската лига. Повеќе

И после Италијанците не давале голови

Стандард муабет на двајца другари кога ќе отворат билтен и ќе решат да играат на голови е следново: Батали ги Французите не паѓаат таму многу голови, дај да ги видиме Германците. Статистиката вели дека муабетот им држи вода, ама ако ги бркале сезонава и жабарите немале да згрешат. Повеќе