таг: формула 1

Црвениот барон слави 51. роденден - видео сеќавање од епска трка

Иако во последно време за него се зборува само преку трагедијата од пред 6 години кога тешко се повреди на скијање на француските Алпи, легендарниот Михаел Шумахер ден-денес е владетел на некои големи подвизи и рекорди во Формула 1. Повеќе

Пит стоп и Формула 1 на ѕидарски начин

Лесно им е на Ф1 конструкторите и инженерите да летаат како струја, нека дојдат на гостински терен кај ѕидарите со количка за малтер да прават пит-стоп. Повеќе

Луд рекорд во Формула 1 пит стопот

Гран прито на Велика Британија го одбележаа не само рекордните времиња на извозени кругови на патеката Силверстоун во квалификациите и историската шеста победа на Луис Хамилтон, туку и луд пит стоп. Повеќе

Во Канада на патеката за Формула 1 редовно страдаат животинчиња

Дабари, мрмоти и верверички се животинчињата кои редовно се појавуваат на легендарната патека за Гран При во Монтреал. Пилотите возат толку брзо што само во ретки случаи и со чиста среќа успеваат да избегнат немили настани со животните. Повеќе

Колку разлика прават неколку децении кај пит-стопот

Додека низ децениите сè нешто наоѓаат да им скратат на Ф1 болидите за да ги направат побезбедни (поспори), пит-стопот изгледа како да е единствен сегмент во кој нешто се се забрзува. Денес ова изгледа како да не е човечки можно побрзо да се заврши работа. Веројатно исто им личело и на овие што менувале во 1981. Повеќе

Ники Лауда, Ф1 бунтовник на свој начин

Лауда не беше автомат без емоции, туку решителен конкурент на кој многу малку му значеа мислењата на другите. Повеќе

Стоиш на семафор и излегуваат формула механичари да ти менуваат гуми

На Јутјуб каналот на Eleven Sports Portugal се појави необично промотивно видео за новата сезона и првото Гран при во Формула 1 - во Австралија од 15 до 17 март. Повеќе

Пит-стоп од 1,97 секунди
Путин го опоменал Хамилтон да не помисли да го прска со шампањско

Како и во претходните неколку години, така и сега претседателот на Руската Федерација Владимир Путин ги доделуваше наградите на победниците на трката за Големата награда на Сочи. Повеќе