таг: финале на лш

Слатките спомени на Ливерпул од Истанбул

Нема да се вратат на истиот стадион, бидејќи тогаш играа на Олимпискиот, а сега на Водафоун каде игра Бешикташ, но како и да е, овој град на навивачите на Ливерпул им вади од меморија неверојатни сцени кои само фудбалот може да ги изрежира. Ливерпул - Милан 0:3 на полувреме, 3:3 на крај и освојувач на ЛШ Ливерпул на пенали. Повеќе

Девојката што го прекина финалето на ЛШ доаѓа во Скопје

Блогерката и познат модел која беше најјак момент од финалето меѓу Ливерпул и Тотенхем во Мадрид, е најавена како гостинка во еден скопски локал. Повеќе

Лажњакот на Скубе кој ќе се прераскажува со години

Пред него се исправија двајца гиганти, од кои неговиот сонародник и колега од репрезентацијата, Блаж Благотиншек е три глави посивсок од Скубе. Ама тоа не му сметаше на Сташ да го измрда од место џинот. Повеќе

Слави Македонијо, Вардар е европски шампион!

Ракометарите на Вардар по втор пат се на тронот на Европа. Јуначки после чудото над Барселона, во финалето вечерва го совладаа и унгарски Веспрем 27:24 (16:11) и заслужено станаа кралеви на континентот. Повеќе

Спектакуларната церемонија на финалето од ЛШ во Рим

Ова е едно од тие финалиња на кои не треба да ги читаат составите, бидејќи со еден швенг на камерата сите 22 ќе ги испукаме како од пушка. Олимпико во таа 2009-та ги нагости Манчестер и Барселона со Роналдо и Меси на светски начин. Ова е прекрасно за гледање, а и за слушање. Пее Андреа Бочели. Повеќе

Што бе 5 евра вода во Мадрид? Па Хајнекен има за тие пари

Келн и Мадрид викендов ќе бидат главните две дестинации за љубителите на ракометот и фудбалот. 300 и кусур евра не се воопшто малце пари за блок картите кои ги нудеше Вардар, ама па оди на Ливерпул – Тотенхем да те видам. Германска плата не те крпи. Повеќе

Како живее Клоп со комшиите во предградието на Ливерпул

Веќе во целост се вклопил во англиското традиционално секојдневие. Оди во пабови на фиш енд чипс, пие пиво, игра квизови, се забавува со куглање со пензионери, го шета кучето по плажа на Ирското море. Едноставно живее мирен и убав живот. Повеќе

Каков цар е Почетино, сака на клупската фотографија во финалето да се сликаат и резервите

Во сабота вечер од 21 час во Мадрид ќе се игра големото финале на Лига на шампиони меѓу Ливерпул и Тотенхем. Играчите тренираат, тренерите смислуваат тактики, навивачите спремаат дресови и шалови. Повеќе

10 интересни и малку познати факти за Тотенхем кои не сте ги знаеле

Иако во изминатите децении Тотенхем беше надвор од првата топ четворка на англискиот фудбал, овој клуб важи за еден од најстарите на светот и за првиот англиски клуб кој освоил европски трофеј. Спарс имаат богата историја која годинава го достигнува врвот. Повеќе