таг: финале

Сите голови на Ливерпул во финале во ерата на Клоп

За четири и пол сезони ги однесе во седум финалиња. Од нив освои три и тоа сите во 2019-та со кои стигна до историска тројна меѓународна круна, што не му успеало на друг англиски клуб. Голот во финале носи посебна емоција, а навивачите на Ливерпул уживаа во вкупно 9 откако ги води Германецот. Три се на Мане. Повеќе

Најголемиот малер на Вимблдон

Иако остана во сенка на историскиот дуел Ѓоковиќ-Федерер, финалето на Вимблдон во двојки во машка категорија беше многу интересно за гледање. Одново, како пред 9 години, најголем баксуз на турнирот беше Французинот Никола Мау. Повеќе

Последниот европски трофеј Арсенал го освои пред 25 години

Ако сте заборавиле или не сте знаеле, Купот на Куп победници беше европски турнир кој поживеа од 1960-та до 1999-та година. Во него играа победници на купови во своите земји, сериозни екипи, а еднаш го освои и Арсенал. Повеќе

Кавај Ленард како современ Џордан - победа во плејоф со звук на сирена

Кошаркарите на Торонто ќе играат во финалето на Истокот од НБА, откако синоќа ја совладаа Филаделфија ’76 со кош на Кавај Ленард во последната секунда со звук на сирената - потег каков што немало во историјата на Game7 од плејофот. Повеќе

Јунакот кој остана без двата родители и освои титула во нивна чест

Во сенка на големиот Новак Ѓоковиќ кој ги поместува границите во тенисот, публиката малку знае за Ласло Ѓере, српскиот тенисер кој освои титула во Сао Пауло и ја шокираше јавноста со изјавата кога ја прими наградата. Повеќе

Најозборуваните реклами за Супербоул 2019

Се ближи најголемиот настан во спортот во САД, финалето на Супербоул во кое одново ќе играат Петриотс (понеделник 4 февруари). И одново ќе има 100-милионска гледаност и одново ќе се снимаат реклами кои за 30 секунди простор мора да дадат околу 5 милиони долари затоа што една секунда чини 166.000 долари! Повеќе

Комшиски реакции во Буенос Аирес за време на головите - епизода 2

Финалето на Копа Либертадорес годинава за последен пат се играше со реванш (два натпревари). Од следната сезона финалето ќе биде организирано како во Лига на шампиони, во еден град од Јужна Америка. За првиот меч 2:2 целиот комшилук во Буенос Аирес се радуваше и тагуваше, а така беше и синоќа. Повеќе

Пеналот на тајландскиот Роберто Баџо

Азиското фудбалско првенство 2018 донесе голем интерес на овој континент. Преполни стадиони, многу голови, акции, шанси. Синоќа во реваншот од полуфиналето играа Тајланд и Малезија. Првиот меч завршил 0-0 а реваншот 2-2. Во 95’ минута од мечот, најдобриот стрелец и играч на целиот шампионат, Тајланѓанецот Адисак Краисорн (8 постигнати гола), добива пенал да ја однесе својата земја во финале. Повеќе

Најдрагите 4:0 на Милан

Зубизарета, Куман, Гвардила, Стоичков, Ромарио против Малдини, Албертини, Тасоти, Бобан, Савичевиќ. Повредени Барези и Костурта. Тренери? Капело vs Кројф. Некои финалиња од ЛШ ќе се раскажуваат и раскажуваат. Ова се играше на 18 мај 1994-та во Атина. Голот на Дејо за аналите. Потоп. Повеќе