таг: фашизам

Рчка меѓу внуката на Мусолини и навивачите на Селтик

Близу педесетина навивачи на Лацио, минатиот четврток гостуваа во Глазгов, каде нивниот тим играше против Селтик во Лига Европа. Додека оделе кон стадионот, марширале со римско салутирање познато како фашистички поздрав. Повеќе

„Ролан Гарос“ бил логор во Втора светска војна
Французите не сакаат да се сеќаваат

Во неделата во Париз стартуваше „Ролан Гарос“ - еден од најстарите турнири на светот, но организаторите сакаат да заборават на шест години од својата долга историја. Повеќе

Главниот спортски комплекс во Рим е споменик на фашизмот

Во „вечниот град“ постои огромен спортски, олимписки комплекс којшто изобилува со споменици изградени од основоположникот на фашизмот Бенито Мусолини. Денес таму се одигруваат големи спортски манифестации а италијанската јавност не се срами од фашистичката архитектура. Повеќе

Родниот град на Мусолини ќе отвори Музеј на фашизмот за да ги едуцира радикалните десничари

Предапио, според неговиот сегашен градоначалник, станал „италијански Чернобил“ во смисла на тоа дека е „загаден“ од орди нео-нацисти кои го посетуваат гробот на Мусолини. Тој нуди решение за нивно едуцирање. Нека му е со среќа. Повеќе

Зошто на Лацио му лепат етикета дека е про-фашистички клуб?

Дебатата во Италија за тоа за кого навивал Бенито Мусолини е децениска. Освен неколку фотографии на стадионите, Бенито не бил некој голем вљубеник во фудбалот така што неговата евентуална врска со Лацио не е онаква каква што светот ја замислува. Повеќе

Неподносливата леснотија на наоѓањето фашизми

Прелесното расфрлање со поимите фашизам и фашисти доведува до нивна инфлација - колку повеќе ги има во оптек, толку помалку вредат или нешто навистина значат. Наместо прецизна вредносна содржина, се добива обична навреда која зачестено служи за дисквалификација на политичките противници. А има нешто примамливо и во тоа што кога ќе го прогласиш противникот за фашист, во своите очи автоматски стануваш антифашист. Повеќе

Не, Доналд Трамп не е фашист

Во вакво време на забуна не е ние чудо што некои големи зборови често се погрешно искористени, дури и од високо-образовани луѓе. Некои луѓе, вклучувајќи најмалку еден универзитетски предавач, почнаа да го нарекуваат Доналд Трамп - фашист. Ова е погрешно. Да ви биде јасно: секако не сум симпатизер на овој гротескен кандидат, меѓутоа него да го наречеш фашист нема никаков смисла, пишува Пиер-Марсел Фавр во колумната за Ле Темп. Повеќе

Лацио обвинет дека носи фашистички дресови

Римскиот клуб остро одговори на обвинувањата на францускиот Ле Монд, кој тврди дека дресовите на Лацио за новата сезона во Лига Европа имаат фашистичка конотација. Повеќе

Пушењето е субверзивна дејност

Во Франција, пред, по и за време на Втората светска војна, пушењето, особено француски марки цигари, било чин на патриотизам. Секако, една од причините била тоа што една од првите изјави на Хитлер по стапувањето на власт била дека престанал да пуши, по што следела првата антипушачка кампања на модерното доба. Повеќе