таг: евролига

Џордан од Реал Мадрид заби од линија за слободни фрлања

Во дербито на колото на отворањето на новата сезона од Евролига, Реал Мадрид со 81-77 го совлада Фенербахче. Деби имаше новиот кошаркар на „кралевите“, Џордан Мики (9 поени, 3 скока) кој во саботата на гостувањето против Тенерифе во шпанската лига, заби од линијата за слободни. Повеќе

Колку се платени најскапите кошаркари во Европа

Разликата во плати меѓу НБА и Евролига и натаму е голема, но приближувањето е осетно. Барем кога станува збор за оние кои земаат „грдни пари“ на стариот континент. Сезонава, како и лани, најмногу трошеа гигантите. Повеќе

Луѓе, јас не сум Златан Ибрахимовиќ

Нихад Ѓедовиќ е кошаркарски репрезентативец на Босна и Херцеговина. Има 28 години и толку многу личи на Ибрахимовиќ што вика дека има проблем на улица зошто секој втор го застанува да се слика со него. Повеќе

Асистенција на месецот во Евролига - одбиен баскет од глава во кош

На мечот Химки - Будуќност во Евролигата, домашниот плеј Стефан Марковиќ проба ненадејно да асистира до Џордан Мики, а овој не очекуваше па топката го удри во глава и... Повеќе

Најдобрата банана на Ф4 на Евролига и други врвни потези

Реал Мадрид по јубилеен 10. пат стана европски шампион откако го совлада Фенербахче во финалето на Ф4, но еден момент од полуфиналето против ЦСКА Москва посебно ќе им остане во „сеќавање“. Она кога Вил Клајбурн го излепи Густаво Ајон. Повеќе

Време ли е Реал да ги освои Евролига и Лига на шампиони во една година?

Пред повеќе од 15.000 гледачи „кралскиот клуб“ ја освои кошаркарската La Décima, го симна Фенербахче од тронот и ја прослави титулата европски шампион во белградската Арена. Повеќе

Чудата на Жалгирис со Јасикевичиус - главното откритие во Евролига

Кошарката е традиционално спорт број еден во Литванија, земја која редовно игра на завршниците од Светските и Европските првенства, а овојпат првпат после 1999-та кога даде шампион во Евролигата, ќе има претставник на Фајнал Фор. Повеќе

Оториноларингологија

Евролигашките клубови имаат интересни администратори на Твитер. Прво Белграѓаните им пуштиле неколку зборови тешки за изговор, а сега Турците од Анадолу Ефес ги предизвикуваат. Во рамките на 17. коло Анадолу Ефес и Црвена звезда на Перо Антиќ играат во петок од 18:30. Повеќе

Антиќ: „Додека е ова раководство не играм за мојата држава“

Речиси ретко кој кошаркар бил толку застапен во регионалните медиуми како што е миленикот и идол на навивачите Перо Антиќ. Нема ден да не се појави на насловните страни. Повеќе