таг: естонија

Естонија во живот нема видено ваков гол

Мислевме дека вакви страшни мангупарии има само на футсал, ама го запознавме Ихор Жураковски од естонскиот второлигаш Левадиа Талин и ни разјасни некои работи. Капа доле дечко, ниту Меси, ниту Роналдо, само Ихор може вака. Повеќе

Душманот Русија и нејзините пари

Филијалата на Данске банк во Естонија е клучниот играч во скандал во кој во период од една година се испрани околу 30 милијарди долари од Русија и поранешниот СССР. Повеќе

А ти го знаеш грузискиот Кварежма?

Во шумата пријателски синоќа, Грузија со 2-0 ја победи Естонија. Вториот гол кој во 35’ минута го даде Валери Казаишвили беше елеганција во движење. Повеќе

Како босанските навивачи се борат против сојузот

БиХ не успеа да го освои второто место за да проба преку бараж да се пласира на Светско. Имаа подеми и падови, а на крајот од нивната група Белгија оди директно на Мундијал а Грција во плејофот. Навивачката група „БХфанатикос“ кои во сопствена режија патуваат насекаде каде игра Босна и Херцеговина, на гостувањето во Талин, Естонија покажаа зошто се во војна со фудбалската федерација која сега ја чека драконска казна за ова. Повеќе

Естонски тим поведе за 15 секунди без да ја допре топката

За време на мечот од Купот на Естонија меѓу Левадија и Паиде (3-1), домаќините поведоа со 1-0 ни криви ни должни а таков смешен старт никој не можел да претпостави. Повеќе

Човекот кој тргна на фудбалски пат околу Европа

Мет Вокер е 40-годишен статистичар во британското министерство за правда кој земал цела година одмор за да гледа фудбал во земјите за кои слушнал само на час по географија. Повеќе

Тенисерка ја фати заразно смеење, па не можеше да сервира

На дуелот од женскиот Куп на Федерации меѓу Израел и Естонија, Израелката Јулија Глушко не можеше да престане да се смее поради промашениот зицер смеч на противничката. Повеќе

Русија би можела да прегази две европски земји за 60 часа

Американска тинк тенк организација се занимавала со сценариото што ако Русите тргнат на исток. Во сите разгледани сценарија, НАТО претрпува брз пораз а Русите би пиеле вотка во Рига и Талин за помалку од три дена. Освен.... Повеќе

Фудбалскиот натпревар кој траеше 3 секунди

Не се работи за прекин поради инцидент или проблем со струјата, туку мечот едноставно не можеше да се игра бидејќи тимот кој се појави немаше противник. Повеќе