таг: џани инфантино

Корнерот на Џани Инфантино

Ние сме спремни да се обложиме на ситно дека девојкава што стои покрај него подобро ќе изведе корнер. Повеќе

Сите теории на заговор за местење на ждрепките на УЕФА

Теорија на заговор имало откако е светот и векот, па така и во сегашноста. Ако на Реал игра со Шалке, Баер или Волфсбург, а Арсенал или Рома со Барселона или Баерн во нокаут фаза, одма се наоѓаат луѓе кои тврдат дека има задкулисни игри. Имаат и „факти“ за тоа. Повеќе

Сериозни планови со Лига на нации која може да го засени Светското

УЕФА смислила супер-идеја, ама поголемата ФИФА не дозволила некој „да омрси брк“ без неа, па така Џани Инфантино и екипата им ја киднапирале идејата. Повеќе

Путин и Џани Инфантино жонглираа до 100 во знакот на СП 2018

ФИФА смисли ептен добра најава за да го потсети светот дека за 100 дена во Русија стартува најголемото фудбалско шоу на планетата. Ангажираше сè фаца до фаца од фудбалери, повеќето пензионирани, кои ја добија истата задача. Да жонглираат. Повеќе

И Џани Инфантино, шефот на ФИФА, има путер на глава

Актуелниот претседател на ФИФА Џани Инфантино е обвинет за „прогледување низ прсти“ за скандалот во турскиот фудбал со наместени натпревари пред пет сезони кога му беше десна рака на Платини во УЕФА. Повеќе

Шанса за Македонија, ФИФА воведува Мундијал со 48 земји

Идејата на новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино за Светско првенство со 48 репрезентации поделени во 16 групи по три селекции веројатно ќе биде разгледувана на Конресот на ФИФА утре во Цирих. Повеќе

ФИФА ќе ги зезне тие што се договараат за реми на Светско

По видео технологијата која синоќа го имаше своето деби, Светската куќа на фудбалот се подготвува за уште едно ново историско правило по кое повеќе ништо нема да биде исто на Мундијалите и ќе придонесе за поголема правда. Повеќе

Идеја за Мундијал со 48 земји, се отвора ли шанса за Македонија?

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино не е задоволен со постоечкиот систем на натпреварување на Светските првенства со 32 селекции и според него треба да се прошири на 48 репрезентации од 2026. година. Повеќе

Да ги вратите сите пари кои ги украдовте од фудбалот

ФИФА поднесе соопштение со документи до властите во САД во обид да вратат десетици милиони долари кои се незаконски присвоени од страна на еден куп поранеѓни членови на оваа организација и обвинува дека наместо за развој на фудбалот, тие ги трошеле за раскошен живот.  Повеќе