таг: дожд

Кога врне, истура, буквално

Во период нешто пократок од две недели врне 50% од годишниот дожд кој и следува на планетава, а како што минуваат годините до крајот на веков овој период само ќе се намалува. Повеќе

Што прават играчите кога пријателска ќе се прекине поради дожд

Англискиот КПР и германскиот Унион Берлин мораа да ја прекинат пријателската поради силен дожд веќе во 13’ минута. Работниците на стадионот не можеа да се справат со водата и делегатот го прекина мечот. А фудбалерите? Повеќе

Најпознатите спортски моменти на силен дожд

По повод 22 март, Светскиот ден на водата признаен во Обединетите Нации, и спортот има што да каже. Незаборавни и епски моменти на силен град кои не ги спречија спортистите да тераат по свое. Повеќе

Чадорот
Ако веруваш

Деновиве сам себе се прашувам...

Јас ли се сменив, или само секој си ги покажа своите рогови? Повеќе

Не еден ден, туку 21 година на жалоста
Затоа што сите сме виновни

Не се споија во саботата небото и земјата. Не се отвори небото над Скопска Црна Гора.

Се спои расипништвото со реалноста. Гласот на граѓанинот со Коце. Со Тони. Со Ајвази. Сите тие се споија пред телевизија, а ние се споивме со полудената природа која реши да се пресмета со нас за целата наша сервилност. Повеќе

Поезија што може да се прочита само кога врне
Не запри дожду

Имаме луѓе во Бостон, па може да испитаме и разни верзии, на пример дали се појавуваат поинакви стихови ако асфалтот се полее со - боза. Повеќе

Зошто не треба да се игра на нива

Бразилскиот голман Агенор од Жоинвил викендов најмногу се нервираше поради дождливото време или уште поточно поради тоа што судијата дозволи да се игра фудбал кога на теренот има бара. Неговиот тим загуби од Гремио со 2:0. Повеќе

Има услови за игра

На меч од бразилската втора лига, судијата сакал натпреварот да се одигра по секоја цена, без разлика на (не)условите. Повеќе

Зошто дождот толку добро мириса

Не е дека јуни нè натера да сонуваме за дождови, туку излезе дека целиот мерак за дожд човештвото го носи со себе уште праисторија, бидејќи тој најдиректно бил поврзан со нашето преживување. Сепак, меракот на мирис на дожд е сосема друга работа. Повеќе