таг: брендан роџерс

Мистичната табла во тунелот на Енфилд која го чува Ливерпул

На прв муабет мислиш дека е многу голема и дека се гледа од секаде, но не е баш така. А домашните фудбалери обично мислат дека им носи среќа, иако Клоп им забранил да ја допираат додека не освојат нешто. Само Хендо смее. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Тивка вода Јаго Аспас - дискретниот херој кој го одби Реал за да остане на Океанот

Ако во Галиција, еден од најубавите реони во Шпанија кој излегува на Атлатнскиот океан прашате кој е подобар, Меси или Роналдо, ќе ви одговорат: „Јаспас“. А Јаспас е човекот-икона на Селта Виго кој се врати од Ливерпул само да биде дома меѓу своите. Повеќе

Како заврши страшната серија на Селтик од 18 месеци без пораз

Во неделата во главниот град на Шкотска заврши непобедливата серија на Селтик од 69 меча по ред во домашните натпреварувања - со дебакл од Хартс 4:0. Повеќе

Колку е 7+ за Селтик?

При секое доаѓање на Селтик на Камп Ноу, прогнозерите десно во билтенот ги бараат коефицентите за „седмица“, „петка“, „шестка“ свесни за тоа што го чека гостинот. Во првото коло од ЛШ во вторникот, Барселона со 7:0 го испрати шкотскиот шампион дома. За жал по „Детелините“, одамна поминаа времињата кога во Европа играа поинаку. Повеќе

Кој е тимот од Гибралтар што го сруши Селтик?

Тимот од Глазгов проценет на 50 милиони евра синоќа со 1:0 загуби од дечки собрани „од маало“ меѓу кои има келнери, полицајци, мајстори, ѕидари, риболовци. Повеќе

Роџерс не треба да работи, ќе зема плата и по отказот

Ирскиот стручњак во Ливерпул заработуваше 6,5 милиони евра годишно, а тоа ќе го прави и во наредните две години со таа разлика што сега не мора ништо да прави. Повеќе

Конечно можам да твитам за Ливерпул

Кога тренерот на твојот омилен клуб ќе те нервира до таа мера да дадеш завет дека нема да пишуваш за тимот додека е тој тренер, тогаш неговиот отказ ќе ти дојде како прослава на Нова година. Повеќе

КОП за Клоп

Навивачите на Ливерпул веќе неколку недели бараат од управата да го смени тренерот Брендан Роџерс со Германецот Јирген Клоп, кој исто е заинтересиран за клупата на Црвените. Повеќе