таг: Боливија

Со сиот памет покажа ВАР, а го немаат воведено

Царот на колото се вика Раул Орско и суди во боливиското фудбалско првенство. Арно ама понекогаш и самиот не знае што суди. Го викна линискиот нешто на муабет и потоа влезе некако напалено на терен мисли ЛШ суди и ги крена рацете за ВАР, само уште да имаше ВАР во Боливија. Потоа се сецна и виде невиде пенал свирна, па овие го промашија. Каша попара ситуација. Повеќе

Турција станува европска фудбалска Боливија

Фудбалската репрезентација на Турција ја изненади Европа откако после Холандија, убедливо го совлада и светскиот првак Франција и тоа на исто место - во градот Коња каде во минатото не играле речиси никогаш. Повеќе

Куп на Ослободители од Шпанија, а финалето се игра во Мадрид

Парадоксот на современиот фудбал отиде до таму да ја искомпритира и најголемата страст на луѓето во Јужна Америка - континент на горди луѓе, убави култури и верни традиции кои долго се бореле за своја слобода од угнетувачите. Повеќе

Арам да ти е што му даде жолт за прославата

На првиот меч од 16/финалето во Копа Либертадорес, Максимилијано Фреитас со првиот контакт со топката откако влезе во игра му донесе победа од 2:0 на неговиот Ориенте Петролеро против Универзитарио де Перу и знаеше како да го прослави важниот гол. Повеќе

Поради грешка на Фудбал Менаџер го викаат да игра за Боливија

Видео играта Фудбал Менаџер е толку популарна и продавана во светот што ја играат и самите најпознати фудбалери. Има екстремно прецизни податоци кои ги користат и познатите скаути, но кој работи знае да згреши па така и они. Повеќе

Како е да се игра фудбал на 3.637 метри надморска висина

„Боливија дома си гази“ е една од честите маалски фрази кога се гледаат паровите од Јужна Америка. И не случајно е така, затоа што Боливија дома има голема предност над противникот кој не знае кај е лево на толкава висина. Повеќе

Голман погоди од гол на гол во Боливија

Лидерот во Боливија, тимот на Боливар едвај ги одбиваше нападите на Сан Хозе во финишот, при резултат 2:1, па голманот Дитуро реши да стави крај на мечот. Повеќе

Аргентина се дефинитивно дрва особено во одбрана, а селекторот бира играчи од просечни екипи

Недозволиво е селекција од таков рангот да губи од една од најслабите јужноамерикански репрезентации која 23 години нема видено СП со очи и во трите учества (1930, 1950 и 1994) нема ниту една победа. Не им е изговор ниту отсуството на Меси. Повеќе

Меси суспендиран 4 меча, Аргентина без него ќе брка Мундијал

Кога во квалификациите за Светско 2018 Меси играл за Аргентина, репрзентацијата освоила 15 од можни 18 бода. Без него во тимот освоиле само 7 од можни 21! Ете колку ќе им фали до крајот на циклусот квалификации за СП. Повеќе