таг: банани

Вистинското потекло на скечот со кора од банана

Лизгањето на банана е класичен скеч од оние црно-белите комедии. Но тој има реална историска основа, поврзана со време кога фрлените кори по њујоршките улици биле кошмар за неговите жители. Повеќе

И бананите ги молзат, зарем не

Прво имаше млеко, млеко, главно од крави, нешто помалку од овци или кози. Потоа на мала врата успеа да се пробие млеко од соја, и тоа подотвори простор и за млеко од бадеми или ориз. Сега веќе не се знае кој што прави, а последно на списокот е млеко од банани, и сè тоа главно во име на нетолерантност кон лактоза. Повеќе

Како удираше банани најголемиот ѕвер во НБА

Еден од најголемите тешкаши во историјата на НБА, центарот Бен Волас, The Beast From the East стана шампион со Детроит во 2004-та, а играше уште и за Вашингтон, Орландо, Чикаго и Кливленд. Ќе го паметиме по страшните забивања и ѕверски блокади. Повеќе

Нутела полнач за банани

Откако ќе ви се потрошат сите 5-то оделенски фори на тема банани полни течен крем и сл. (нам ни траеше дваесетина минути), ќе сфатите дека на луѓево добро им текнало. Уредот го прави тоа што го ветува насловот, прво едно делче ја вади средината на бананата, а со друго таа се полни со крем, карамел или што и да ви дојде при рака. Повеќе

Како индустријата за банани ја убива бананата

Сè што глобалното мнозинство денес подразбира под банана е од сортата Кавендиш. Феноменално добра сорта за одгледување (принос / цена / издржливост), чиј најголем проблем е што сите само нејзе ја садат. Сега оваа сорта ја фати болест која никој не знае како да ја излечи. Повеќе

Банана пудинг
Американски десерт

Пудинг со банана лепче мед и цимет. Повеќе

Торта од чоколадо и банани
Чоколаден десерт

Вкусна комбинација на омилениот десерт. Повеќе

Банички со банана
Десерти

Вкусен овошен десерт. Повеќе

Банана колач
Брз колач

Вкусен рецепт за колач и карамелизирани банани. Повеќе