таг: албанија

Албанија се извлече во Струмица против доминантната Македонија

Со вкупно 21 удар од кои 9 во рамки на гол и посед на топка 58%, македонската фудбалска репрезентација целосно го надигра фаворизираниот сосед и учесник на ЕП 2016. Штета за нерешениот резултат. Етрит Бериша излезе херој на мечот. Повеќе

Европски лиги со некои нови шампиони
Кој чека ќе дочека

„Кои ли се овие Виторул“? праша еден познат маалски кладилничар и ја отвори темата (билтенот) за екипите кои со децении, од сенка чекале да освојат титула и да ги тргнат од тронот неприкосновените лидери. Повеќе

Еди Рама, големата унија и малата платформа
Поглед од Хрватска

Во разговор за американскиот магазин Политико, во добар дел околу ситуацијата во Македонија по излетот на албанските партии од Македонија во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ѝ пушти ишарет на ЕУ „ал да доаѓаме, ал да се спојуваме“. Повеќе

Албанци направија прекин на мечот со Италија

Во 55’ минута од дуелот од нашата квалификациска група меѓу Италија и Албанија (2:0), гостинските навивачи кои допатуваа во Палермо фрлаа голем број бакљи и петарди на теренот поради што судијата мораше да го прекине дуелот на десетина минути. Во гостинскиот сектор била навивачката група Плисат од Приштина. Повеќе

Двојазично ватерполо со албанско знаме

Официјалната церемонија за ждрепката на паровите за Светското првенство во ватерполо помина со скандал затоа што на графичкиот приказ на групите покрај името на Црна Гора стоеше знамето на Албанија. Повеќе

Албанките што цел живот го живеат како мажи
Запознајте го уметникот Еди Рама, премиер на Албанија

И покрај купот инфраструктурни, економски и други проблеми во Албанија, нејзиниот премиер наоѓа време и за сликање. Во моментов е во тек негова изложба во една од врвните светски галерии. Повеќе

Мигрант од Албанија ги стаписа играчите на Баерн

Помошниот тренер во Баерн Минхен, Пол Клемент го забележал слободниот уметник со топка Фабијан Дуро на улиците во Минхен и го поканил да дојде на тренинг на Баварците. А таму, Робен, Левандовски, Нојер и другите се држеа за глава. Повеќе

Еврејската држава Албанија
Како сè можеше да биде поинаку

Во 1935 британски ционист новинар, Лео Елтон патува во Албанија со цел да ја разгледа можноста таму да биде воспоставена модерната еврејска држава. Повеќе