Разно

15-годишното чудо од тенисерка ја елиминираше шампионката на Австралија Опен

Американката Коко Гоф лесно, со 6:3, 6:4 ја совлада актуелната шампионка и 4-та тенисерка на светот Наоми Осака. Коко има само 15 години а првпат учествува на Гренд Слемот во Мелбурн. Таа го воодушеви светот откако лани на Вимблдон ја урна Венус Вилијамс против која славеше победа и на овој Австралија Опен. Повеќе

Што форсирате со тенисов штом не се дише?

На Австралија и пресметаа дека периодов загадува повеќе од 100 држави заедно, но и покрај страшната и алармантна ситуација на многу делови на континентот, Австралија Опен си тера по протокол. Повеќе

Ѓоковиќ може и како келнер да работи

Роџер Федерер, Рафа Надал, Новак Ѓоковиќ, Серена Вилијамс и многу други тениски ѕвезди учествуваа на ревијалниот меч Rally For Relief (Собир за утеха) на кој играчите и навивачите донираа средства за помош во борбата со пожарите во Австралија. АТП соопшти дека играчите донирале вкупно 384.000 фунти. Повеќе

Девојко, а да прешалташ од кошарка во рагби со ваква рака?

Кејси Плам, кошаркарка на Лас Вегас Ејсис (некогаш Сан Антонио), за време на еден меч од женската НБА реши да подари една клупска маичка на некој од публиката. Среќниот добитник беше баш среќен. Повеќе

Татко му на Новак: Косово засекогаш ќе биде срцето на Србија

Селекцијата на Србија предводена од Новак Ѓоковиќ го освои АТП Купот во Австралија. Во соблекувална Србите славеа со песна во која го спомнаа во една конотација и Косово по што имаше реакции. Повеќе

Новиот тренер на Барселона бил шахист, играл и против Каспаров

Барселона реши и отиде до крај - сред сезона го отпушти тренерот Ернесто Валверде и набрзо назначи негов наследник. Станува збор за интересен човек чија фудбалска филозофија е доста почитувана во Шпанија. Повеќе

Македонецот со труба и Ѓоковиќ со песна ги растревожија Косоварите

Откако тениската репрезентација на Србија го освои новиот АТП Куп по триумфот над Шпанија со Надал во финалето, Ѓоковиќ и колегите запеале неколку песни од кои една посебно ги нанервирала косовските претставници. Повеќе

Кире vs Кристијано 74:71 во сантиметри

За четири месеци полни 40 години, ама Лазаров мува не го лази и на ракометот му се дава како да е меѓу најмладите. Ти го мислиш е пред пензија, а тој скока како да е на федери. Повеќе

Дијалог на денот меѓу Новак и навивач на сред меч

Селекцијата на Србија се наоѓа во Австралија на АТП Куп каде има голема поддршка од српски иселеници. Еден од публика викна гласно до Ѓоковиќ со конкретна понуда, а за комедијата да биде поголема, овој му врати. Повеќе

Циципас бесно мафташе со рекет, па го закачи татко му

За време на мечот од АТП Купот против Ник Кирјос, Стефанос Циципас во еден момент поради изгубен поен грубо мафташе со рекетот пред неговата клупа каде седеше татко му Апостолос. Циципас дури и го цивна стариот со рекетот, а мајка му, Јулија Салникова се симна од трибините за да го смири синот. На крај Кирјос славеше во три сета после 2 часа и 40 минути игра. Повеќе