Разно

Нашиот идол на кого му се поклонуваме

Со ваков талент само да ја остават да игра колку сака, што сака и кога сака. Ако продолжи вака девојчево, за некоја година Олимпиското злато ќе ѝ биде на дланка. Повеќе

Ѓоковиќ: „Поздрав до Македонија, доаѓам да го видам Охрид“

Откако по страшна битка со Федерер (цели пет часа) го освои својот петти трофеј на Вимблдон, српскиот тенисер одговори на едно новинарско прашање и пројави голема желба да дојде во Охрид. Повеќе

Во историско финале, Ѓоковиќ ја одбрани круната на Вимблдон

После петчасовна борба на титаните, Новак Ѓоковиќ го совлада Федерер во пет сетови - 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12. Повеќе

Коментар на денот за Федерер
За една епска тениска класика на Вимблдон која ќе се повтори по 11 години

За некои ова е најјакиот натпревар во историјата на тенисот меѓу две легенди кои пак сметаат дека го створија најголемото тениско ривалство евр. Ова нивното беше неповторлива битка и единствена по многу основи. Повеќе

Девојката што ги удри темелите на Ултимејт фризби во Македонија
Интервју со Андријана Колевска - Ади

Теренот е како на американски фудбал, начинот на игра како кошарка без тапкање, се размислува како за европски фудбал, движењата се ракометни, одбраната е како на одбојка, а положбата на телото при фрлање како на тенис. Гледајте, читајте, научeте па и пробајте. Повеќе

Девојче, не си ти за дубл, батали

Во нецела недела, Летонката Јелена Остапенко (22) направи 3 глупости при сервис. Прво во женски дубл намерно ѝ сервираше директно во тело на Ализ Корне, а во меѓувреме во мешани двојки, два пати му ја скрши главата на партнерот Роберт Линдштед од Шведска со удари над 120 км/час. Повеќе

Срцето на еден шампион по име Иџе Стефановски

Најпопуларниот и најуспешниот македонски натпреварувач во автомобилски трки, како и најдобар спортист на Македонија за 2014-та година. Да е само тоа. Иџе е и двократен освојувач на Европското првенство на ридски патеки и тоа две години по ред 2014-та и 2015-та и наша гордост на оваа спортска цена веќе со години. Повеќе

Чичо да ви покаже како се игра тенис на 63 години

Вимблдон е тениско шоу број 1 по сите основи. Кај имаме привилегија да гледаме како меле триото Федерер-Надал-Ѓоковиќ, а најмладиот од нив има 32 години, пазете што се случува на мечевите каде се натпреваруваат легенди. Французинот Мансур Барами одамна е пензиониран тенисер, ама кој би рекол. Губиш многу ако не го поканиш него на вакви ревијални средби. Повеќе

Имаме златно дете во таеквондо по име Горјан

Читател ни прати писмо, ама не од оние проблематичните на кои сме навикнати, туку од убавите на кои се радуваме. Се работи за дете кое активно тренира фудбал, а паралелно освојува медали во сосема поинаков спорт кој нема допирна точка со фудбалот. Повеќе