Македонија ја декласираше Романија, блесок на Талески со 10 гола

Македонската ракометна репрезентација обезбеди убава предност од +8 во првиот бараж меч за СП против Романија со која за само два дена игра реванш на гости. Мотивираниот Филип Талески експлодираше во напад.

Македонија тргна добро во напад, со Митревски на голот, Талески, Кузмановски и Јагуриновски на бековската позиција, Георгиевски и Кузманоски на крила и Пешевски како пикер.

Тоа резултираше со солидна резултатска предност која на стартот се движеше со 3:0, 5:1 па 6:2. Но додека се редea голови, одбранаta потфрлаше, а Романците тоа го искористија и се вратија брзо резултатски. Првото израмнување беше 10:10.

Селекторот Лазаров почна да ротира, а меѓу играчите кои влегоа од клупа беше и тој самиот заедно со Миркуловски кој во свој стил изнудуваше пенали, а капитенот ги реализираше.

Одличен старт имаше Филип Талески кој се издвои со 5 гола во првите 30 минути, исто колку што постигна и Лазаров. На полувреме Македонија замина со предност од од 16:13.

Вториот дел нашите ракометари повторно го почнаа добро во напад и зголемија на +5, но одново со осцилации во одбраната која попушташе, па Романците се вратија на -1.

Темпото на играта се вжешти, паралелно со атмосферата во преполната сала Борис Трајковски, а целосно во елемент беше Филип Талески кој блесна со нови 5 гола и со вкупно 10 ја одигра една од најјаките партии во националниот дрес.

Романците немаа лек за неговите проектили, како и за Кире Лазаров кој постигна 7 и Филип Кузмановски 5 гола, тројцата водечки стрелци на мечот. Никола Митревски натпреварот го заврши со 8 одбрани.

Реваншот на гости го играме во сабота со почеток од 16:50, а следната и последна пречка за пласман на Мундијалот ни е Чешка.

17 март 2022 - 19:15