Мајсторот што за 9 минути направи колку некој за цела кариера

Во саботата Баерн играше со Хановер, после првите 45 минути водеше со 2:0 и не му даде на противникот простор за ниедна шанса. Целата идила ја наруши Бразилецот Жонатас кој влезе во игра на стартот на вториот дел.

Жонатас влезе на терен во 46’ минута наместо Вејдант и за три минути заработи пенал за својот тим откако по негов центаршут Џером Боатенг играше со рака. Судијата не ја прекина играта, но по консултација со судиите од ВАР собата, побара прегледување на моментот и досуди пенал.

Бразилецот ја зема топката, ја намести на бела точка и во 51’ минута намали на 2-1:

Откако даде гол, се стрча да ја грабне топката од голманот на Баерн Свен Улрих, го турна и поради тоа доби жолт картон:

Во 54’ минута нов перформанс на Жонатас: во една нормална акција, на својата половина замавна со рака и го закачи бекот на Баерн Јозуа Кимих по лице. Овој викна и падна како покосен после нокаут, а судијата не мислеше многу и му покажа втор жолт картон на Жонатас:

Кога следен пат нема да имате време за се во денот, сетете се на примерот на Жонатас. За само 9 минути влезе во игра, направи асистенција, даде гол, доби прв жолт, втор жолт автоматски црвен и излезе од игра. Колку некој што нема направено за цела кариера.

6 мај 2019 - 12:14