таг: баерн минхен

Емотивно збогување на Рибери со навивачите на Баерн

Кога тогаш мораше да и дојде крај и на оваа приказна која во бројки вели вака: 12 сезони, 423 меча, 123 гола, 183 асистенции, 23 трофеи. Франк Рибери си оди од Баерн Минхен гордо и многу многу емотивно, како фудбалер со рекордни 9 титули во Бундеслигата. Повеќе

Крај на уште една фина приказна - Робен и Рибери со титула си одат од Баерн

Познати под прекарот Робери (Робен и Рибери), холандскиот и францускиот фудбалер одбележаа една трофејна ера во германскиот гигант. Навивачите се навикнаа на овие двајца мајстори на фудбалот, па тешко ќе им биде да го гледаат Баерн без нив. Повеќе

Мајсторот што за 9 минути направи колку некој за цела кариера

Во саботата Баерн играше со Хановер, после првите 45 минути водеше со 2:0 и не му даде на противникот простор за ниедна шанса. Целата идила ја наруши Бразилецот Жонатас кој влезе во игра на стартот на вториот дел. Повеќе

10 години од голот кој го посрамоти цел Минхен

Се сеќавате ли на Единалдо Батиста познат скратено како Графит? Ќе ви текне кој е кога ќе видите што и направи на одбраната на Баерн Минхен пред една декада. Волфсбург тогаш беше првак на Германија, а Бразилецот играч на годината и стрелец број 1 со 28 гола. 5:1 ги попарија Баварците предводени од Клинсман. Повеќе

Баерн се остри како никогаш досега, спремни да се мерат со шеиците

Финансискиот плус, фантастичната состојба, редот и поредокот во клубот не можат да ја намалат болката по испаѓањето од Лига на шампиони, па Баварците се решени после неколку години да ја одврзат вреќата со пари. Повеќе

Играч на Баерн 17 минути играл со погрешен дрес

Баерн против Ливерпул ја имаше најслабата вечер сезонава: Ноер грешеше, „црвените“ им даваа голови, а дека нешто не штима околу екипата покажа и киксот со дресот на репрезентативецот Горецка. Повеќе

Колено му исчаши

Фабињо тргна да му ја земе на Ренато Санчез, ама така добро се заеба, коленото му знае најдобро. Со кошаркарски ролинг го остави на средина игралиште трева да пасе. Повеќе

Дебакл на Баерн и Лион, четвртфиналисти се Ливерпул и Барселона

Откако ги искаравме дека не клаваат голови и играа досадни 0:0 и тоа на двете средби, ете ги се отворија на реваншите. Вкупно 10 гола на вечерашните две средби. Баерн се соочи со елиминација во Минхен, а Барса му се истури на Лион. Повеќе

Јуве и ПСЖ се да речеме веќе шампиони, а веројатно и Барса

Манчестер Сити му бега на Ливерпул еден бод, а Баерн и Борусија се на исто. Само тука може и треба да се очекува пеколна неизвесност до крај. Во Шпанија Барселона полека ита кон титулата, а во Италија и Франција тие што се втори џабе везат. Повеќе