таг: хановер

Мајсторот што за 9 минути направи колку некој за цела кариера

Во саботата Баерн играше со Хановер, после првите 45 минути водеше со 2:0 и не му даде на противникот простор за ниедна шанса. Целата идила ја наруши Бразилецот Жонатас кој влезе во игра на стартот на вториот дел. Повеќе

И снегот знае да игра со иле

Додека кај нас пукаше пролетно сонце, во Бундеслигата бараа црвена топка за да се гледа добро на мартовскиот снег. А тој па во една чиста шанса за Хановер интервенираше како стопер. Повеќе

На пролет играл во селска лига за 400 евра, а сега игра за Хановер во Бундеслига

Дефинитивно е така. Што може фудбалот ништо не може. Вакви приказни се добар штимунг за игран филм. Повеќе

Традицијата во Германија која не дозволува шеици и магнати да купуваат клубови

Правилото 50+1 според кое членовите имаат мнозинство гласови е вековна традиција која не може да се купи. Затоа Германците имаат најполни стадиони и пристапни цени за карти, пиво, колбасици. Повеќе

Капитенот на Арсенал на кого му е смачено од фудбал

Секој пат на 4-5 минути до почетокот на мечот тој чувствува нагон за повраќање. Кога ќе ја заземе својата позиција, околу него сите урлаат и должен е пак да се бори како гладијатор до крајни напори цели 90 минути. Повеќе

Кога ултрасите не поднесуваат пораз до пораз

Вадете ги дресовите, не заслужувате да ги носите. Играјте со мадиња и победете веќе еднаш. Вакви извици летаа од трибините овој викенд во Бундеслигата и Серија А од навивачите кои го загубија трпението и заборавија да се радуваат на победа. Повеќе

Хунтелар е помилуван

Холандскиот репрезентативец (31) во саботата намерно стартуваше врз играчот на Хановер, Мануел Шмидебах и доби суспензија од 6 натпревари. Сепак, утринава германскиот фудбалски сојуз му ја намали казната од 6 на 4 натпревари, со тоа што тие два ќе бидат условни до 2016. година. Повеќе

Ако претседателот лаже, Твитер не лаже

Шпанскиот прволигаш Хетафе се најде во незгодна ситуација, откако објави дека не добил никаква понуда за Педро Леон, а самиот фудбалер подоцна го објави документот на Tвитер. Повеќе

Морбидни навивачки шеги во Бундес лигата

Во петок се игра дербито меѓу големите ривали Хановер и Брауншвајг, но меѓусебното навивачко тролање им е откриено пред време. Повеќе