таг: веспрем

Вардар декласиран на свој паркет од Веспрем

Трет, тежок пораз во серија за ракометарите на Вардар во Лига на шампиони, овојпат во Скопје од еден од фаворитите за титулата Веспрем, 29-38 (15-22). Повеќе

Нов дебакл и катастрофално издание на Вардар

По домашниот многу висок пораз од Кил, ракометарите на Вардар одново прикажаа ужасна игра, овој пат на гости против Веспрем кој им беше противник во последното финале во Келн. Не личи ова на европскиот првак. Повеќе

Вардар е јужно-македонски првак???

Ние уште на северна не сме се навикнале, а овие од Веспрем каша попара направија на Твитер. Утре ќе барале одмазда, не против македонскиот, не против европскиот, туку против јужно-македонскиот првак. Бришете тоа, да не ви рипнат овие јужно од нас. Повеќе

Манасков има втор најсилен шут во цел Веспрем

Унгарски Веспрем, кој мораше да се поклони пред Вардар во финалето на ЛШ, имаше сосема добра сезона зошто ја освои титулата во домашното првенство и играше финале на Куп. Од клубот твитнаа интересна листа на најсилни удари сезонава. Многу високо котира Деки Манасков. Повеќе

Лажњакот на Скубе кој ќе се прераскажува со години

Пред него се исправија двајца гиганти, од кои неговиот сонародник и колега од репрезентацијата, Блаж Благотиншек е три глави посивсок од Скубе. Ама тоа не му сметаше на Сташ да го измрда од место џинот. Повеќе

Вардар ќе бие битка со Барса за големо европско финале
Ждрепка за Ф4

По 196 меча во Лигата на шампионите, четири најдобри тима во Европа ќе се борат за вредниот трофеј на 10. издание на Фајнал Фор, на 1 и 2 јуни во Келн. Меѓу нив е и скопски Вардар. Повеќе

Мајсторскиот гол број 1 во ЛШ е на Дејан Манасков

ЕХФ ја стокми топ 5 листата на најатрактивни голови во реванш осминафиналните средби од Лигата на шампионите. Првото место го лапна македонски репрезентативец. Погледнете Деки како дрско му одигра на голманот на Спортинг на дуелот кој Веспрем го доби со 35:29. Повеќе

Фото на денот

Ако ЕХФ треба да бира фотографија на годината, еве им ја. Се случи пред салата Јане Сандански во очи на мечот меѓу Вардар и Веспрем. Реткост е ова, особено на наши простори. Браво за фотограф Кочо кој се нашол на право место. Повеќе

Веспрем го освои Јане Сандански

Ракометарите на Вардар го загубија тешкиот меч против Веспрем, а со тоа и втората позиција во групата за која се води грчевита битка. Штета за поразот, бидејќи момците на Парондо одиграа фантастично прво полувреме во кое се изборија за +5. Повеќе