таг: вашингтон

Руски разузнавачки авион над Вашингтон

Неколку важни објекти и инсталации на американската влада, вклучително и две нуклеарни бази се прелетани и евидентирани од рускиот разузнавачки авион Туполев Ту-214ОН. И тоа така треба. Повеќе

Политичарите сакаат да го понижат Фејсбук, ама не и да го регулираат

Луѓето задолжени за пишување на законите објаснуваат дека не постои природен притисок од гласачите за регулирање на Фејсбук, Амазон, Елп, Нетфликс, Гугл и слични, никој не им кенка за наметнување на повеќе правила и ограничување на истите. Повеќе

Конгресменката што (за сега) нема пари за да се пресели во Вашингтон

Нова конгресменка, демократ ама од тие што се по на лево, не може да си дозволи пред првата плата да се пресели во главниот град на САД каде што треба да го изработи својот мандат. Повеќе

Куртулија 11 телохранители на Ердоган што тепаа демонстранти во Вашингтон

Откако во ноември американските власти ги повлекоа обвиненијата против четворица поединци од обезбедувањето на Ердоган, во средината на февруари, на еден ден пред патувањето на американскиот државен секретар во Анкара, тоа е направено за уште 7 членови од истата група. Повеќе

Трамп нарача да му прават воена парада

Иако веќе подолго време зборува за неговата желба војници да маршираат низ булеварите на Вашингтон како претстава за воената надмоќ на САД, идејата за парада во главниот град на САД почнува да добива службена форма по еден состанок од 18 јануари во Пентагон меѓу Трамп и неговите генерали. Повеќе

Koнгресната библиотека се откажа од архивирање на сите твитови
Што е многу, многу е

За да покажат дека се во чекор со новото време, институции задолжени за архивирање на човечкото знаење релативно бргу реагираа на нив како на скапоцен извор на материјал. Една од најголемите од нив сега се пишмани.  Повеќе

Етиопиецот се огласи од САД

Фејиса Лилеса, сребрениот маратонец од Олимписките игри во Рио кој ја мина целта со знакот Х со рацете за да укаже на прогоноството со кое се соочува неговиот народ Оромо, вели дека проблемите се далеку од решени иако целиот свет сега знае што се случува во Етиопија. Повеќе

Тренерот кој различно се поздравува со сите

Помошниот тренер на кошаркарската екипа на Витман колеџот, Стивен Гарнет е популарен во градот Вала Вали во Вашингтон по тоа што пред секој меч различно се поздравува со своите играчи. Повеќе

Дорс и Рејдиохед во аудио архивата на Конгресната библиотека
Звукот како документ

Деби албумот на Дорс од 1967, OK Computer на Рејдиохед од 1997, историски снимки со музика од светскиот саем во Чикаго од 1893, се меѓу овогодинешниот избор на Конгресната библиотека, како нови архивски единици во нејзината голема звучна збирка. Повеќе