таг: уругвај

Светски познат фудбалер кој станал келнер за да преживее

Еден од подобрите напаѓачи на Уругвај, Дарио Силва се прослави во шпанската лига, посебно во Малага и Севиља каде постигна преку 40 гола на 115 меча. Во 2006 доживеа тешка сообраќајна несреќа после што му ја ампутираа ногата. Повеќе

Најубавите голови на Алваро Рекоба во Серија А

Меѓу илјадници фудбалери кои го носеа дресот на Интер низ годините, еден играч тифозите посебно сакаа и ценеа. Уругваецот кој беше во сенка на Виери, Роналдо и Адриано, а даваше прекрасни голови. Повеќе

Вие имате пиротехника? Ние имаме човек што блуе оган

Најголемото дерби во уругвајскиот фудбал меѓу Пењарол и Насионал, во Суперкупот, го добија вториве на пенали, откако регуларниот дел заврши 1-1. На трибините, како и секаде во Јужна Америка, права фешта. Сега првпат имаа и човек што блуе оган на трибината. Повеќе

Фудбалерот од кого Зидан научил многу и по кој го крстил најстариот син

Денес е тешко да се поверува дека еден цар како Зизу сите потези ги ископирал од еден малку познат латиноамериканец кој на крајот решил да остане романтичар и да не тргне по патот на славата. Повеќе

„Кога читам во весник дека сум дал исто голови колку Меси, не ми се верува“

Најдобриот бомбардер во Ла Лига игра за Жирона. Се вика Кристијан и станува збор за центарфор кој постигна 11 гола на 12 меча досега во Примера. Меси по мајсториите против Еспањол има исто толку голови, а Аспас и Суарез имаат еден помалку. Повеќе

Во чест на човекот кој го смисли легендарниот жолт дрес на Бразил

Целиот свој живот го поминал на 200 метри од границата со Уругвај, земја која што многу ја засакал. Од рана возраст цртал многу убаво па случајно решил да се пријави на конкурсот за нов дрес на фудбалската репрезентација на Бразил. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Херојот кој по 30 часовно летање облече копачки и реши финале

Честа и привилегијата да се носи репрезентативниот дрес колку што може да биде голема, знае да биде и тешка, особено за еден уругвајски фудбалер кој после овој јуначки подвиг заслужува двочасовна масажа на нозете во леген со топла вода и слободен викенд. Повеќе

Зошто Гризман носеше знаме на Уругвај на прес-конференцијата?

Франција ја совлада Хрватска со 4:2 и стана светски шампион, а напаѓачот на Французите Антоан Гризман после мечот на прес се нагрна со уругвајско знаме кое му го даде новинар од оваа земја. Повеќе