таг: убиства

Новинарите што изминатава година беа убиени во ЕУ заради истражување корупција

Бугарката Викторија Маринова чие тело беше најдено во парк во Русе е трет новинар од земја членка на ЕУ кој последниве 12 месеци е убиен додека истражувал корупција во ЕУ и проневера на ЕУ фондови. Повеќе

(Донт) Кил Кисинџер

Хилари Клинтон е почастена што има поддршка од некогашниот државен секретар Хенри Кисинџер. Берни Сандерс  е горд што Кисинџер НЕ му е пријател. Тоа е таа разлика меѓу нив двајца. Повеќе

Полиција вс. криминалци: кој убива повеќе?

Меѓу развиените земји САД го имаат најголемиот број на убиства со огнено оружје по глава на жител. Ако од оваа бројка ги одземеш криминалците и ги оставиш само оние убиства сторени од полицајци, САД на листата ќе бидат на - прво место. Повеќе

Кој и колку убива црнци во Америка?
Црно на бело

Во изминатите три децении, црн тинејџер имал 21 пати повеќе шанси да загина од полицаец отколку негов бледолики врсник. А последниве години ситуацијата е драстично влошена. 14 од 15. Повеќе

Фудбалерите кои прерано го завршија животот

Голманот на Орландо Пајртс и капитен на ЈАР, Сензо Мајива е последниот во низата фудбалери кои ненадејно починаа во екот на кариерата. Низ историјата се случуваа и несреќи со кола, авион или за време на натпревар. Повеќе

Спортистите кои постапија слично како Оскар Писториус

Најпознатиот атлетичар од Јужноафриканската Република кој вчера доби 5-годишната казна за убиството на неговата девојка Рива Стенкамп не е единствениот случај со кобен епилог во кој настрадале девојките или жените на спортистите. Повеќе

Кој го уби Пазолини?
Нов филм на контроверзната тема

Италијанскиот режисер, поет, филозоф, сликар и политички активист беше убиен на 2. ноември 1975. И денес, четири децении подоцна, сè уште не се знае точно кој го сторил тоа, иако се претпоставува зошто. Еден филм на годинешново Венецијанско биенале ќе се обиде да ги реконструира последните часови од неговиот живот и да укаже на неговите можни убијци. Повеќе

Детективски роман напишан од - убиец

Дебитантска книга добива награда на конкурс за најдобар детективски роман. Заплетот е убедлив, ликовите делуваат реално. Не е ни чудно, кога нејзиниот автор лежи доживотна робија за слично дело какво што опишува. Повеќе

Нарко банда отсече глава на бразилски фудбалер

Хорор приказна од Бразил, земјата домаќин на следното Светско првенство. Поранешниот фудбалер Жоао Родриго бил брутално убиен, а отсечената глава била испорачана на неговата сопруга. Повеќе