таг: турција

Осаменоста на Реџеп Таип Ердоган

На 15-ти се обележа првата годишнина од неуспешниот пуч против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, настан кој од тогаш дополнително го отуѓи од неговите противници, пишува Сонар Конгапти во текстот за Атлантик. Повеќе

Турските училишта ќе престанат да предаваат еволуција

По зборовите на претседателот на турскиот борд за образование, темата е премногу спорна, контроверзна и комплицирана за учениците, заради што повеќе нема да биде дел од образованието во Турција. Повеќе

Храбро реми на Македонија со 25-то рангираната Турција

Македонската фудбалска репрезентација заслужува честитки за играта на пријателската средба со Турција во Скопје. Тимот на Мрме целосно ја надигра селекцијата која 111 позиции е подобра од нас на ФИФА, но за жал не видовме голови на толку шанси. Повеќе

Омразата меѓу Ердоган и турската ѕвезда од НБА

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган му го суспендирал пасошот на кошаркарот на Оклахома Тандер којшто синоќа бил задржан на аеродром во Романија поради неважечки документи. Повеќе

Како тренираат голманите во Бешикташ

На три кола пред крајот Бешикташ има два бода повеќе од Башакшехир и за очекување е да ја освои титулата во Турција. Бешикташ има примено само 29 гола сезонава, а како и да прими повеќе со вака тренирани голмани? Повеќе

Од Ататурк ќе остане само името на аеродромот во Истанбул, ама веќе и тоа не е сигурно

Најлошиот заклучок е дека тесната победа на Ердоган на референдумот е почеток на неговиот крај, бидејќи со идентични резултати како во неделата тој на парламентарни избори би освоил две-третинско мнозинство, пишува Жељко Пантелиќ. Повеќе

Исламистичката секс секта која го поддржува Ердоган

Натенане да се прошетаме низ дречавиот и надреален свет на еден турски секс култ кој е тешка постмодерна: кога не сонуваат за обновување на Отоманската империја, трепкаат со вештачки трепки, праќаат книги по светот, и си играат со кокаин и секс. А во Ердоган го гледаат клучниот лик кој треба Турција  да ја направи модерна и религиозна. Повеќе

Пировата победа на Ердоган

Турските гласачи во неделата ги прифатија 18-те уставни амандмани што претходно беа прифатени од парламентот. Повеќе од еден век парламентаризам ќе биде заменет со турски тип на претседателски систем кој е скроен за актуелниот претседател, пишува професорот по Меѓународни односи на Кадир Хас Универзитетот во Истанбул, Соли Узел. Повеќе

Борбата на Ѓулен и Ердоган преку фудбалот

Најголемиот скандал во турскиот фудбал се случи по завршувањето на сезоната 2010/2011 кога преку 61 фудбалски работник (претседатели на клубови, играчи, тренери и менаџери) беа осудени на неколкугодишни затворски казни поради местење натпревари. Кулминацијата стигна кога се вмеша и политиката. Повеќе