таг: швајцарија

Ќе го откопуваат Џејмс Џојс?

Koга умрел во Швајцарија, Ирците не можеле да бидат порамнодушни. Ги интересирало само дали погребот бил католички. Сега, скоро 80 години подоцна, одеднаш им текна да бараат репатријација на неговите остатоци. Повеќе

Швајцарска аукција на запленети диктаторски возила

Диктаторот на Еквадоријална Гвинеја на времето тргна по патот на секој диктатор од стара школа што држи до себе, и своите геноцидно украдени пари ги скри во рајот за пари на диктатори - Швајцарија. Меѓутоа во овој случај Швајцарија реши да не биде така добар домаќин како што е во други случаи (пример со нацистичкото злато што уште дреме во нивните сефови) и за чудо да ја издаде довербата на диктаторот. Повеќе

53-ти хет трик во кариерата на Кристијано Роналдо

Португалија со 3:1 ја совлада Швајцарија и се пласираше во полуфиналето на Лига на нации. Сите три гола од кои еден од слободен удар за европскиот шампион ги постигна Кристијано Роналдо. Повеќе

Кога ќе кажете ова го има само на Балкан, размислете два пати

Грасхоперс e најтрофејниот фудбалски клуб во Швајцарија. Минатиот викенд испадна од лига првпат после цели 68 години, а навивачите насилно го прекинаа мечот и имаа барање до играчите. Повеќе

Најубавиот гол на сезоната во Германија го даде магичен Бразилец од Лајпциг

Минатиот викенд во Бундеслигата играа Баер Леверкузен и РБ Лајпциг. Во прво полувреме два гола за домаќините даде чудото од дете Кај Хаверц, но Лајпциг до крајот прави целосен пресврт благодарение на Бразилецот Матеус Куња. Повеќе

Лудиот кам-бек на Данска од 3-0 за 9 минути

Кога тркалото ќе тргне по надолнина, тогаш нема враќање назад. Тоа на своја кожа синоќа го осетија репрезентативците и навивачите на Швајцарија на стадионот „Сент Јакобс“ во Базел. Повеќе

Јунакот од Грузија што спаси репрезентативец на Швајцарија

Во квалификациите за Европско 2020, на мечот меѓу Грузија и Швајцарија, резултатот можеше да остане во втор план уште во првото полувреме. Среќа добро се заврши една многу непријатна ситуација. Повеќе

Сакате да го имате Пикасо дома на еден ден?

Ако се прашувате како би изгледало едно модерно уметничко дело вредно милиони на ѕидот на вашата дневна, благодарејќи на една необична иницијатива може да се пријавите и да конкурирате за истото. Само има еден услов: да живеете во Швајцарија. Повеќе

Неубава епизода на женски фудбалски натпревар

За време на меч меѓу Швајцарија и Русија, од елитната рунда на Европското првенство за фудбалерки до 17 години, се степаа капитенката на Швајцарија Ела Љустина (инаку Русинка по потекло) и капитенката на Русија Памен Чато. И двете со право беа исклучени а на крајот Швајцарките победиле со 4:2. Повеќе