таг: пјонгчанг 2018

На Русите им ја скинаа казната за учество на Олимпијадата, ама откако заврши

Меѓународниот олимписки комитет донесе одлука за руските спортисти од која немаат никаков ќар, барем на овие Олимписки игри кои финишираа на 25 февруари. Повеќе

Човекот кој не може да ја чува облеката на себе

За време на доделувањето на медалите во уметничко лизгање во петокот, забележавте ли гол човек со розева сукња и фаца на мајмун закачена на пенисот, како игра балет? Епа не му е прв пат. Тоа го прави од 1993-та година. Повеќе

Германците испиле 3.500 литри безалкохолно пиво на Олимпијадата

Сите германски спортисти во Пјонгчанг пијат безалкохолно пиво после тренинзите и натпреварите. Германија до денес освои 24 медали на Зимските Олимписки Игри од кои 12 се златни. Повеќе

Неуспешно салто во воздух кое заврши со страшен пад

Канадскиот скијач Крис Дел Боско си имаше своја замисла во трката ски-крос на Олимписките игри во Пјонгчанг. Но идејата за правење салто не му успеа, а по непријатната глетка, на помош пристигна хеликоптер со кој веднаш беше пренесен во болница. Повеќе

Ако сакаш да те има на Олимпијада пријави се скијање на халф-пајп за жени

Елизабет Свони е Американка со унгарско потекло која се натпреварува за унгарскиот олимписки тим во дисциплината скијање слободен стил на халф-пајп. Таа успешно ја постигнува олимписката квота, како и квотата за уште 13 светски купови во оваа дисциплина. Работата е што Свони баш и не е нешто посебно добра во ова што го прави, ама нашла цака. Повеќе

Јамајка остана без боб-санка за Олимпијада, но ги спасила пивара

На Зимските Олимписки Игри никогаш во историјата немало девојки од Јамајка и првото појавување на натпреварувачки од оваа земја на ЗОИ во Пјонгчанг е права сензација. Повеќе

Кројачот да ви ги врати парите

Дури и ако не гледате карлинг, овој спорт би можел да ви одземе внимание особено кога играат Норвежаните. Еден детал посебно ќе ви боде очи. Повеќе

Плетење, финска олимписка мантра

Финска е една од земјите на кои не можеш да им го фатиш крајот, од една страна претседателот и премиерот имаат свои официјални сауни, од друга страна земјата има најголем број хеви-метал бендови по глава на жител во светот, додека во исто време експериментираат со задолжителен приход за секој човек, а во јазикот немаат идно време. На ЗОИ спортистите од оваа земја покажаа еден свој фетиш. Повеќе

Фетишизацијата на Ким Јо Јонг

Атлантик ја нарекува „дипломатија на ниски очекувања“ а во неа овој пат победи Северна Кореја која откако со месеци се закануваше со уништување на својот близнак држава, само затоа што испрати спортисти и навивачки, доби позитивен публицитет „кој требаше да биде резервиран за Јужна Кореја, која ја организираше, ја плати и е домаќин на Олимпијадата.“ Повеќе