таг: петр чех

Чех со врвно хокеарско деби - одбрани пенал за победа

Легендарниот голман на Челси, Арсенал и чешката фудбалска репрезентација, Петр Чех го имаше своето деби во спортот кој го сакал уште од детството. Го чуваше голот на Гилдфорд Феникс и стана јунак на вечерта со спасен решавачки пенал за победа против Свиндон Вајлдкетс. Повеќе

Петр Чех смени спорт, ќе игра хокеј во четврта англиска лига

Изминатово лето легендарниот чешки голман Петр Чех ја заврши фудбалската кариера и сега ќе се посвети на втората своја голема љубов од детството - хокејот. Повеќе

Судбината на Чех да брани против клубот кој го лансираше и на кој му најде голман

Арсенал даде гол во 3’ минута на гостувањето кај Рен и потоа прими три од клубот со кој голманот на „топџиите“ е многу приврзан. Повеќе

На лето фудбалот го остава уште една голема легенда

Чешкиот голман Петр Чех има неколку вселенски достигнувања во англиската Премиер лига. Држи рекорди кои тешко дека во догледно време некој друг голман ќе ги достигне. Повеќе

Петр Чех - легенда

Чешкиот голман веќе една деценија е меѓу најдобрите светски голмани. На дуелот против Вотфорд му одбрани пенал на Трој Дини и тоа беше неговиот 200-ти меч во Премиер лига без примен гол (clean sheet). Ова беше воедно и првиот одбранет пенал на Чех како голман на „Топџиите“. Арсенал победи 3:0 со головите на Мустафи, Обамејанг и Михтарјан. Повеќе

Смешната одбрана на Чех против Хадерсфилд

Арсенал го демолираше Хадерсфилд со 5-0, на мечот имаше ревија убави голови, акции и шанси, ама момент на мечот беше одбраната на Петр Чех ко на одбојка на плажа. Повеќе

Тренингов е како за Чех или Штербик?

Застанат во ракометарска поза со поставен робот кој му пушта пинг понг топчиња, Петр Чех постираше видео од еден би рекле невообичаен голмански тренинг пред дуелот со Црвена Звезда во Лига Европа. Реагира како да ги има годините на Донарума. Повеќе

Бербатов црта, а Чави и Пике берат печурки
Фудбалери со занимливо хоби

БиБиСи направи листа на фудбалери кои во слободно време имат разни, необични хобии. Од Аршавин до Бербатов, неколку играчи одмор од вревата наоѓаат во интересни работи. Повеќе

Збогум а не довидување за легендите

По случајот Тоти, се сеќаваме на Малдини кој беше исвиркан на прошталниот меч, Занети не го ставија на последното дерби, Дел Пјеро чекаше нов договор, а Реал ги фрли Раул и Касиљас. Повеќе