таг: либан

Сè е по старо, свирежи на Филип Втори

По еуфоричните 4:1 против Црна Гора, селекцијата на Либан ги спушти нашите репрезентативци на земја кои се посрамотија со арапската земја, која претходно немаше триумф против европска селекција 20 години. Повеќе

Херојот на Бејрут

Во веста која деновиве во најдобар случај беше сервисно третирана, за смртта на 43 лица во два напади на бомбаши самоубијци во Бејрут, најчесто фали делот околу Адел Термос, човекот кој спаси веројатно уште стотина луѓе од самоубијците на ИСИС. Повеќе

Политичка кошаркарска војна во Либан

Утрото ни почна со краток осврт од финалната серија во НБА лигата помеѓу Мајами и Сан Антонио на која доминираше Леброн Џејмс. Од таму се селиме на едно друго финале во кое нема да ви пренесеме ниту еден збор за кошарка, затоа што се играше во Бејрут. Повеќе

Како СССР ги решаваше проблемите со заложници

Во средина на 80-те кога на големо беснее војната во Либан, луѓето на Хезболах во Бејрут во киднапираат 4 советски дипломати. Советите својот проблем го решаваат во рок од 30 дена. Повеќе